Руското правителство заплаши да глоби Wikipedia, ако не премахне съдържание, което противоречи на руската версия за войната в Украйна.
Комуникационният регулатор Роскомнадзор обяви, че е поискал от онлайн енциклопедията да премахне страница, съдържаща "ненадеждни социално значими материали, както и друга забранена информация" за нейните операции в Украйна. Регулаторът обвини сайта в умишлено дезинформиране на руските потребители.
САЩ се насочват към руския технологичен сектор в борбата с избягването на санкции
Енциклопедията може да бъде глобена с до 4 милиона рубли, или близо 47 000 долара, ако не премахне незаконните – според руското законодателство – материали.
Миналия месец Русия прие закон, криминализиращ новините за войната, които не отразяват версията на Кремъл за нея, включително ако в дописката „специалната военна операция“ е наречена „война“.
Законът принуди повечето от останалите независими новинарски издания в Русия да се затворят, а много журналисти да напуснат страната поради страх от присъда в размер на до 15 години затвор.
Руски хакери са атакували източния фланг на НАТО, показва доклад на Гугъл
Конкретната страница в Уикипедия описва историята и контекста на войната, както и конкретни военни операции, броя на жертвите и хуманитарната криза, нарушения на правата на човека, съдебни производства, международна реакция, икономически последици и медийни изображения.
Не е ясно руският Регулатор какво иска да бъде премахнато, но Newsweek съобщава, че според руското правителство рускоезичната версия на страницата съдържа „неточна информация за специалната военна операция за защита на Донецката и Луганската народни републики за демилитаризацията и денацификацията на Украйна“, включително използването на думите „война“, „агресия“ и „инвазия“.
Съобщението на Роскомнадзор е последвано и от две отделни предупреждения до фондация Уикимедия, която притежава и управлява енциклопедията.
„Anonymous“ започва да публикува данни на Руската Централна Банка
Два пъти руското правителство е предупреждавало енциклопедията да премахне „неточностите“ – на 1 и на 29 март.
Информацията в Wikipedia се получава и споделя от доброволци, като от фондацията-собственик на сайта уточниха, че украинските доброволци продължават да правят допълнения и редакции в енциклопедията, дори когато войната срещу страната им продължава.
В изявление, публикувано след първото искане за редактиране на сайта миналия месец, фондацията съобщи, че възприема искането на Москва за редакция като „цензура“ и че отказването на достъп на хората до надеждна информация по време на криза може да има „променящи живота последици“. Към 3 март англоезичната версия на страницата е била посетена повече от 11 милиона пъти, а статиите за войната са били преведени на повече от 99 езика.
Wikipedia не е единствената информационна платформа, заплашена от Роскомнадзор с глоба. Само преди дни агенцията предупреди, че ще глоби Google с до 8 милиона рубли (повече от 93 000 долара) за неизпълнение на заповедите й за премахване на видеоклипове в YouTube, срещу които възразява.
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts
Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук
Следвайте ни и в Инстаграм
Още по темата
- Путин: Изстреляната срещу Украйна балистична ракета е със среден обсег
- Инструктираха по телефона Мария Захарова да не коментира удара с междуконтиненталната ракета (ВИДЕО)
- Русия изстреля междуконтинентална балистична ракета срещу Украйна (ОБНОВЕНА)
- Работи ли нелегално руско консулство в централата на БСП във Варна?