Единствената дипломатическа светлина в мрака на руската инвазия бе износът на украинско зърното за света през Черно море.

С една трета по-малко от нормалното, но все пак 33 милиона тона. През последните месеци обаче състоянието на тази възможност се влоши, пише Би Би Си.

Русия беше обвинена, че забавя маршрута с морски блокади и дълги инспекции, и сделката най-накрая се провали.

Дрон удари сгради в бизнес център в Москва

Миналата седмица Москва официално се оттегли. След това Русия започна вълна от ракетни удари по пристанища, които някога беше обещала да остави на мира.

Един от разрушените обекти е зърнен терминал, собственост на един от най-големите украински производители - Kernel. Според официални лица през изминалата седмица са били унищожени над 60 000 тона зърно.

Руски политик: Украйна не е последната цел на военната агресия, може да се разпростре на Балканите

"Спряхме износа си за първите два-три месеца от войната. Цените на петрола и зърното се повишиха с 50% и виждате, че сега отново се случва същото", обяснява Евгений Осипов, главен изпълнителен директор на Kernel.

Макар че световните доставки на зърно засега изглеждат стабилни, на световните пазари цената на зърното се повиши с 8% в рамките на един ден след изтеглянето на Русия - най-високото дневно повишение след пълномащабното нахлуване в Украйна през февруари миналата година.

Сега руският президент Владимир Путин заявява, че страната му "е в състояние да замени украинското зърно както на търговска, така и на безвъзмездна основа, особено като се има предвид, че тази година очакваме още една рекордна реколта".

В статия, публикувана на уебсайта на Кремъл преди срещата на върха Русия-Африка тази седмица, президентът Путин пише, че "Русия ще продължи да полага енергични усилия за осигуряване на доставки на зърно, хранителни продукти, торове и други стоки за Африка".

Лукашенко: “Вагнер” искаше да тръгне към Варшава

Както Русия, така и Украйна са сред водещите износители на зърно в света. По-рано Кремъл се беше съгласил да не се насочва към пристанищната инфраструктура на три места в региона, но този дипломатически щит вече не съществува.

При повредени пристанища, липса на договорен коридор през Черно море и Русия, която контролира по-голямата част от крайбрежието, Осипов смята, че капацитетът на Украйна за износ на зърно ще намалее с още 50%.

Центърът на Одеса е в руини (видео)

"Това е огромно предизвикателство за нашите земеделски производители, защото те ще трябва да продават продукцията си с 20% под себестойността", казва Осипов, който прогнозира, че в бъдеще ще има по-малко хора, които ще обработват по-малко земя.


Краят на сделката със зърно се простира далеч отвъд пристанищата на Одеса. Кметът на града Генадий Труханов смята, че Москва просто иска да покаже, че нищо няма да се изнася без тях, и е прав.

"Най-ужасното е, че за да постигнат целта си, те нападнаха невинни хора", казва той.

Преди сключването на сделката за зърното десетки милиони хора от някои от най-бедните страни в света бяха изложени на риск от гладна смърт поради невъзможността на Украйна да изнася продукция.

Руски журналист е убит, а други трима са ранени, близо до фронтовата линия в Украйна

Дванадесет месеца по-късно този риск се върна.

"Руснаците вероятно не разбират какво е глад. Хората гладуват, има голямо предлагане, но те не могат да го получат без причина", казва Юлия. 

И така, ако приемем, че инициативата наистина е мъртва, има ли наследник? Алтернативно решение, което Украйна да изнесе?

Използват се автомобилен и железопътен транспорт през съседни държави като Румъния и Полша, но е имало случаи, когато украинското зърно е заливало техните пазари и е сваляло цените, което е било неприятно за земеделските производители.

Река Дунав също е разработена като маршрут през Централна Европа, като през последните 12 месеца през нея са преминали два милиона тона зърно в сравнение с 600 000 тона през предходната година. И двата маршрута обаче са много по-скъпи от логистична гледна точка.

Дрон на Украйна взриви склад за боеприпаси в Крим

Репортер на Би Би Си попита ръководителката на отдела за помощ на САЩ Саманта Пауър дали статутът на Украйна като "житница на Европа" е останал в миналото.

По това време тя бе обявила пакет на стойност почти един милиард долара за Украйна, който включваше модернизация на селското стопанство.

"Правим каквото можем, но мирът не може да бъде заменен", беше нейният отговор.

Всичко за 49-ото Народно събрание четете ТУК

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в SoundcloudSpotifyApple Podcasts и Google Podcasts

Следвайте ни във Фейсбук, TikTok и Инстаграм