Руската контраофанзива, за възстановяване на частите на Курск, загубени от украинските сили след изненадваща трансгранична атака, е в ход, но все още не е набрала скорост, предаде CNN.
Украйна започна нападението си миналия месец, превземайки десетки селища - стъпка, която зашемети дори съюзниците на Киев. Още от самото начало обаче наблюдателите смятаха, че е малко вероятно тя да успее да задържи придобивките си.
Видеоклипове показват, че руските части са си върнали няколко села, но ситуацията остава нестабилна. Както качеството, така и броят на руските войски, ангажирани в региона, са неясни, а надеждните сведения за фронтовата линия са малко.
Украинският президент Володимир Зеленски призна началото на контраофанзивата на Русия и обясни, че тя възнамерява да разположи 60 000 - 70 000 войници в района на Курск. Той обаче изтъкна, че руснаците „все още нямат сериозен успех“.
“Нашите героични войници се държат“, каза Зеленски.
Володимир Зеленски/ Getty Images
Анализи на САЩ показват, че Русия ще има нужда от до 20 бригади - около 50 000 души, за да прогони украинските сили от Курск, но говорителят на Министерството на отбраната генерал-майор Пат Райдър заяви в четвъртък, че руските действия досега са били „незначителни“ и анализаторите не са видели такава маса или качество, които биха могли бързо да прогонят много по-малките украински сили.
По първоначални данни руските сили може да се опитат да откъснат украинските войски край град Коренево, преди да започнат по-мащабна контраофанзивна операция.
Украински офицер, участващ в операцията в Курск, разкри пред CNN в петък, че руснаците са си върнали около два километра в западния край на зоната, завзета от украинците миналия месец.
Снимка: Военни действия в област Курск/ Официална страница на Министерството на отбраната на Украйна
Има и признаци, че украинските части може би разработват нов маршрут за настъпление към друга част на Курск, близо до град Веселое. Това може да има за цел да отвлече вниманието на руските сили.
Въпреки набиращата скорост руска контраатака в Курск и нарастващите украински загуби Зеленски настоява, че навлизането в Курск е необходимо и ценно и е забавило руския напредък в източната част на Донецк, където град Покровск е под непосредствена заплаха. Президентът на Русия Владимир Путин се стреми да завладее напълно четири източните украински области, които вече частично контролира, и повечето от боевете във войната са съсредоточени в този район.
Владимир Путин/ Getty Images
„Скоростта на руското настъпление в Донецкия сектор е била още по-голяма преди операцията в Курск. И не само там, но и в целия изток“, каза Зеленски.
Украинците изтъкват няколко причини за операцията в Курск - че тя ще принуди Русия да преразпредели войските, които в момента са ангажирани на фронтовата линия в Украйна, ще предостави на Украйна земя за размяна при евентуални преговори, ще се подиграе с „червените линии“ на Путин и, че ще осигури резерв от военнопленници за размяна.
Зеленски отбеляза, че руските управляеми авиационни бомби са отговорни за 80% от разрушената инфраструктура и че Украйна спешно трябва да удари летищата, от които те се изстрелват.
Снимка: Курска област по време на Руско-украинската война/ Getty Images
Този призив изглежда набира сила. Министър-председателят на Обединеното кралство Киър Стармър заяви на срещата си в петък с президента на САЩ Джо Байдън, че „следващите няколко седмици и месеци могат да бъдат решаващи.
„Много важно е да подкрепим Украйна в тази жизненоважна война за свобода“, коментира Стармър.
Администрацията на Байдън се опасява от последиците от това, което Кремъл вижда като ескалация, която би въвлякла НАТО директно в конфликта.
Още по темата
- Огнян Минчев: България е застрашена от ерозия на позицията си в евроатлантическия свят
- “Голямото жури”: Защо се промениха нагласите за споразумението за сътрудничество с Украйна?
- Акцентите в годишната реч на Путин: Икономиката, Украйна и Сирия
- Главчев щял да призове Зеленски “да прояви разбиране” за споразумението с Украйна (ОБЗОР)