Разходите за енергия в Европа растат до небето, а Русия изгаря големи количества природен газ, според анализ, споделен с Би Би Си.
Експерти твърдят, че газът преди това е щял да бъде изнасян за Германия.
Росен Христов: До дни очакваме отговор от „Газпром” за възобновяване на преговорите
Те казват, че централата, близо до границата с Финландия, изгаря газ на стойност около 10 милиона долара (£8,4 милиона) всеки ден.
Учените са загрижени за големите количества въглероден диоксид и сажди, които този процес създава, което може да влоши топенето на арктическия лед.
Анализът на Rystad Energy показва, че около 4,34 милиона кубически метра газ се изгарят всеки ден.
Зеленски предупреди украинците за „най-трудната зима в историята“
Първите признаци, че нещо не е наред, дойдоха от финландски граждани над близката граница, които забелязаха голям пламък на хоризонта по-рано това лято.
Портовая се намира близо до компресорна станция в началото на газопровода „Северен поток 1“, който пренася газ под морето до Германия.
Доставките по тръбопровода са ограничени от средата на юли, като руснаците обвиняват технически проблеми за ограничението. Германия твърди, че това е чисто политически ход след нахлуването на Русия в Украйна.
Икономист по Дарик: Най-сигурният начин да няма газ е да сме изцяло зависими от „Газпром“
От юни месец обаче, изследователите отбелязват значително увеличение на топлината, излъчвана от съоръжението - смята се, че е от изгаряне на газ във факел.
Въпреки че изгарянето на газ е обичайно в преработвателните предприятия - обикновено се прави по технически причини или причини, свързани с безопасността. Мащабът на това изгаряне обърква експертите.
Доц. Гълъбов пред Дарик: Отваряме вратата на „Газпром“ да ни осъди
„Никога не съм виждала завод за втечнен природен газ да гори толкова много“, каза д-р Джесика Маккарти, експерт по сателитни данни от университета в Маями в Охайо.
„Още юни месец видяхме този огромен пушек и той просто не изчезна. Остана аномално висок“, добави тя.
Марк Дейвис е главен изпълнителен директор на Capterio , компания, която се занимава с намирането на решения за изгаряне на газ.
По-тъмно и по-хладно ще бъде в обществените сгради в Германия
Той казва, че запалването не е случайно и е по-вероятно умишлено решение, взето по оперативни причини.
„Операторите често се колебаят наистина да затворят съоръженията от страх, че може да е технически трудно или скъпо да стартират отново, и това вероятно е случаят тук“, каза той пред Би Би Си.
Други смятат, че може да има технически предизвикателства при справянето с големите количества газ, които се доставят към газопровода „Северен поток 1“.
Росен Христов: Преговори с „Газпром“ само в рамките на сегашния договор
Руската енергийна компания "Газпром" може да е възнамерявала да използва този газ за производството на LNG в новия завод, но може да е имала проблеми с боравенето с него и най-безопасният вариант е да го запали.
Това може да е и резултат от търговското ембарго на Европа с Русия в отговор на нахлуването в Украйна.
„Този вид дългосрочно изгаряне може да означава, че им липсва някакво оборудване“, каза Еса Ваккилайнен, професор по енергийно инженерство от финландския университет LUT.
Русия ще разработва 7 находища на нефт и газ в Иран
„Така че, поради търговското ембарго с Русия, те не са в състояние да направят висококачествените клапани, необходими при преработката на нефт и газ. Може би някои клапани са счупени и те не могат да ги сменят.“
Газпром - руският държавен енергиен гигант, който притежава централата - не е отговорил на искания за коментар относно изгарянето.
Финансовите разходи и разходите за околната среда нарастват всеки ден, когато факелът продължава да гори, казват учени.
Служебният кабинет: Съ нами „Газпромъ“
„Въпреки че точните причини за изгарянето са неизвестни, обемите, емисиите и местоположението на факела са видимо напомняне за господството на Русия на енергийните пазари в Европа“, каза Синдре Кнутсон от Rystad Energy.
„Не може да има по-ясен сигнал – Русия може да свали цените на енергията утре. Това е газ, който иначе би бил изнесен чрез Северен поток 1 или други алтернативи.“
Цените на енергията по света се повишиха рязко, след като блокировките срещу Covid бяха премахнати и икономиките се върнаха към нормалното си състояние. Много места за работа, промишленост и развлечения внезапно се нуждаеха от повече енергия едновременно, поставяйки безпрецедентен натиск върху доставчиците.
Исторически прецедент: Великобритания не внася гориво от Русия
Цените се покачиха отново през февруари тази година, след руската инвазия в Украйна. Европейските правителства търсеха начини да внасят по-малко енергия от Русия, която преди това доставяше 40% от газа, използван в ЕС.
Цените на алтернативните източници на газ се повишиха в резултат на това и някои държави от ЕС като Германия и Испания, сега въвеждат енергоспестяващи мерки.
Въздействието върху околната среда от изгарянето тревожи учените.
Според изследователите изгарянето е много по-добро от простото изпускане на метана, който е ключовата съставка в газа и е много мощен агент за затопляне на климата.
Русия има опит в изгарянето на газ - според Световната банка тя е страна номер едно, когато става дума за обем на изгаряне на факели.
Но освен отделянето на около 9 000 тона CO2 еквивалент всеки ден от това изригване, изгарянето причинява и други значителни проблеми.
Черният въглерод е името, дадено на частиците сажди, които се получават при непълното изгаряне на горива като природен газ.
Скокът на цените на газа подхранва страховете от инфлация
„От особено значение при изгарянето в арктическите ширини е транспортирането на емитирания черен въглерод на север, където се отлага върху сняг и лед и значително ускорява топенето“, каза проф. Матю Джонсън от университета Карлтън в Канада.
„Някои високо цитирани оценки вече поставят изгарянето като доминиращ източник на отлагане на черен въглерод в Арктика и всяко увеличаване на изгарянето в този регион е особено нежелано“, добави той.
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts
Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук
За забавни видеа ни последвайте в TikTok
Следвайте ни и в Инстаграм