162 проверки на 148 обекта, от които 110 планови и 52 извънредни е направила през март РИОСВ-Хасково. Издадени са 77 предписания за отстраняване на констатирани нарушения и са съставени 7 акта, от които 5 по Закона за биологичното разнообразие и 2 по Закона за опазване на околната среда. От директора на РИОСВ са издадени 11 наказателни постановления на обща стойност 99 000 лв. Събраната сума от наказателни постановления, включително за предишни период, е  14 742 лв., информират от инспекцията. 


С наказателно постановление по Закона за управление на отпадъците с 4000 лв. е глобено физическо лице за нерегламентирано третиране на отпадъци – събиране, съхраняване и разкомплектоване на излезли от употреба моторни превозни средства в землището на Любимец. По същия закон 9000 лв. е санкцията на ТЕЦ ”Марица 3”АД, Димитровград за неизвършена техническата рекултивация съгласно Комплексно разрешително на двете секции на сгуроотвал „Горен буюк” и първа секция на сгуроотвал „Галдушки ливади”. На Община Любимец е наложена санкция в размер на 2500 лв. за неизпълнение на предписание за почистване на нерегламентирано изхвърлени отпадъци в местност "Глините" в землището на  с. Г. Добрево.


По Закона за водите са издадени наказателни постановления на ,,Горубсо-Кърджали“ за изпускане на отпадни води, които не отговарят на индивидуалните емисионни ограничения  по комплексно разрешително и на Община Хасково за изпускане от Регионално депо за неопасни отпадъци на отпадъчни води, които също не отговарят на нормите. Санкциите са по 1000 лв.


По същия закон с 3000 лв. е санкциониран ТЕЦ ”Марица 3” в Димитровград за изпускане на отпадни води, които не отговарят на ограниченията, разписани в комплексното разрешително при извършен собствен мониторинг.


Наложена е санкция в размер на 2500 лв. на Община Стамболово за неизпълнение на предписание за неподадено в Басейнова дирекция заявление за издаване на разрешително за заустване на отпадъчни води от канализацията на с. Поповец и с. Зимовина.


По Закона за опазване на околната среда са издадени наказателни постановления на: ТЕЦ ”Марица 3”-Димитровград за неизпълнение на условие от КР, изискващо количеството на биомасата при съвместно изгаряне на въглища и биомаса да не надвишава 20% от общото количество гориво. Наложената санкция е в размер на 30 000 лв. 40 000 лв. е санкцията на централата за изпускане на неорганизирани емисии от източната и западната страна на сградата на котелното помещение, което е нарушение на комплексното разрешително.


По Закона за биологичното разнообразие с 5000 лв. е санкционирана фирма  „Сафир СС- 2000” ЕООД,  с. Кобилино, за изграждането на нови пътища, изсичане на дървесна и храстова растителност, както и депониране на скални и земни маси в границите на защитена зона „Родопи Източни”. 1000 лв. е санкцията за ,,Алмонд ленд“ООД,  реализирала инвестиционно предложение без провеждане на процедура по оценка на съвместимостта. 


През  месец март са приети 20 сигнала от граждани, като на „зеления“ телефон са постъпили 14.


По сигнал са проверени: фабрика за багрене, пране и сушене на конфекция в  Кърджали; млекопреработвателно предприятие в хасковското с. Малево,  хвостохранилище в Кърджали; ферма за селскостопански животни в с. Остър камък; зоологическата градина в Хасково по сигнал от фондация „Четири лапи“; нерегламентирани сметища по ляв бряг на р. Марица в землището на Димитровград; нерегламентирано изхвърлени отпадъци в землището на с. Сипей, общ. Кърджали, в с.Нова Надежда, общ. Хасково, в с. Радиево, общ. Димитровград, сметище в района на яз.,,Сивата вода“, гр. Хасково, отпадъци на стадиона в с. Бодрово, общ. Димитровград и др.


В резултат на осъществения контрол са почистени 9 нерегламентирани сметища: 3 в землището на  община Димитровград, 3 в землището на с. Седловина, общ. Кърджали, в община Симеоновград – в село Константиново и в района на ж.п. гара, както и за разчистени изхвърлени гуми преди с. Узунджово, общ. Хасково.


Изпълнено е предписание за извършен ремонт на аварийната задвижка на сгуроотвал "Галдушки ливади" на ТЕЦ ,,Марица 3“АД и прекратено изтичането на неутаени и непречистени води и натрупването на отложения в дерето, вливащо се след сгуроотвала в р. Марица.


След дадени предписания EVN е монтирала конзола върху ел. стълб в с. Николово, с цел улесняване загнездването на двойка от вида бял щъркел, а ел. стълб в с. Балабаново е обезопасен, с което се предотвратяват токови удари върху птици.


През м. март експертите на екоинспекцията в Хаскова са процедирали 175 становища за оценка на съвместимостта на планове, програми и проекти, и инвестиционни предложения във връзка с провеждане на процедури по Закона за биологичното разнообразие.


Вследствие на засилената си контролна дейност РИОСВ-Хасково преизпълни тримесечния си план за извършване на планови проверки със 115.6%, отчитат от инспекцията.