Георги Стоев, по-известен като Джеки, е роден на 22 март 1941 г. в София. Популярен наш режисьор, сценарист и актьор, автор на над 50 игрални, научнопопулярни и документални филми.
През динамичния си и богат на перипетии живот е бил какъв ли не – биолог, сценарист, режисьор, карикатурист и художник, автор на афоризми, всепризнат бохем, зевзек, морски гмуркач... С официална диплома – магистър по биология (през 1966 г. Геоорги Стоев завършва биология в Дрезден, Германия).
Заедно с Георги Пенков- Джони и Христо Илиев-Чарли, са най-емблематичното трио в българското кино. Недипломирани, но заклети кинаджии. Приятели са повече от 50 години и имат общо около 50 престижни награди – национални и международни. Наричат ги шантавите творци с кучешки прякори.
След 2010 г. с Джони Пенков и Христо Илиев се насочват главно към правене на документално кино. Знаковите филми на триото: „Отец Иван и неговите деца”, „Хляб и зрелища” и „Добро утро, капитане!” (които някои нарекоха „трилогия”), заслужиха специалната награда на Община София за цялостен принос в киноизкуството.
Илина Перянова пред Дарик за „Родопи филм фест“ и последния й проект „Дугументари“
През март е и премиерата на филма „Моят чичо Любен“ – филм за брата на Джеки. И понеже е твърде личен, той кани Никола Бошнаков за режисьор.
"Това беше интересно време - началото на демокрацията. Самият той беше интересен човек. Тогава бяхме научени да оцеляваме. Никога не съм правил кой знае каква равносметка, но в един разговор, установих, че в нито един от филмите, които съм правил по времето на социализма, не съм критикувал режима, но и никъде не съм го споменавал. Аз нямам критичен филм", сподели Джеки в предаването "Посока култура" по Дарик радио.
Тодора Радева пред Дарик за „Прочети София“ и силата на личните истории
“Рей ван Цешау, фронтмен на легендарната немска рокгрупа Freunde der Italienischen Oper (Приятели на италианската опера), лети за София, за да продаде апартамента, получен по наследство от българския си чичо – художника Любен Стоев. Но жилището на художника е препълнено с картини, инсталации, истории и видеоматериали. И Рей – парченце по парченце, като в пъзел или в криминален филм, подрежда и за себе си, и за зрителя образа на българския си чичо като художник и личност. В това пътуване Рей ни среща с истинския си баща, голямата любов на художника в Дрезден, както и със самия дух на Любен, докато заедно си припяваме "Меки Ножа” на Брехт и Вейл“, това пише в анонса към филма на страницата на Националния дворец на културата.
Как изглеждат днес най-великите актьори от екшън филмите на 90-те години
“Любо Стоев е правил изложби регулярно, каквото и да му е коствало. Големият хит е, когато прави голяма изложа, той я събира и натоварва в Ладата, но на един светофар го блъскат много силно отзад и всичките картини се повреждат. Съдът осъжда този, който го блъска, да заплати половината картини от изложбата. Това му е най-големият удар“, казва режисьорът Никола Бошнаков.
“Съвсем спокойно можем да наречем Любо Стоев бохем. Освен това той беше и ремарка в бохемския живот на София“, допълва той.
Всичко за 49-ото Народно събрание четете ТУК
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts