
Нисък коефициент на интелигентност и липса на пари. От това се е оплакала Държавната агенция “Разузнаване“ (ДАР) в годишния си доклад, съобщи “Медиапул”.
Изданието съобщава, че разузнаването трудно набирало разузнавачи и продължавало да има много незаети места. Освен това цивилното разузнаване имало и трайни финансови проблеми.
Според разузнаването основните причини за кадровия проблем са конкуренцията на пазара на труда, психологическата непригодност; ниския коефициент на интелигентност и незадоволителното ниво на обща култура.

Според ДАР качествата на кандидатстващите в повечето случаи несъответстващи на образователно-квалификационната им степен.
Секторът за сигурност традиционно се оплаква, че страда от липса на кадри и затова заплатите бяха чувствително вдигнати. Засега обаче няма качествена промяна, съобщава "Медиапул".
От годишните доклади на службите традиционно е трудно данъкоплатците да се ориентират какво точно са работили през изминалата година, тъй като документите са пълни предимно с общи постановки и анализи.
Няма пари, а има война
ДАР се оплаква и от трайно недофинансиране.
Трябват и мерки за увеличаване на “разузнавателното присъствие“ в определени страни.
“Войната на Русия срещу Украйна продължи да генерира значими рискове за Черноморския регион, свързани със сигурността на корабоплаването и екологията. Независимо от вероятните сценарии за развитие на конфликта през 2025 г., Москва ще остане фокусирана върху бързото възстановяване и надграждането на военния си потенциал“, се посочва още в доклада на ДАР.

Агенцията отбелязва, че външната политика на Русия спрямо ЕС, НАТО и техните съюзници е била фокусирана върху търсене на начини за отслабване тежестта и влиянието на двете организации в геополитически план и разколебаване на тяхното единство.
От ДАР отбелязват, че за целта е бил използван и широкият спектър от хибридни възможности на руските специални служби.
Подобни констатации има и в доклада на контраразузнаването.
ДАНС посочва, че Русия продължава да провежда дезинформационни и пропагандни кампании и да упражнява зловредни кибервъздействия срещу държави, разглеждани като неприятелски.

Докладите на специалните служби вече бяха приети от правителството и предстои да бъдат разгледани и от парламента.
Лостовете за граждански контрол на службите са силно ограничени и се изчерпват предимно с ресорната парламентарна комисия, която заседава предимно при закрити врата.
Още по темата
- 21 април е празник на Военното контраразузнаване
- 12-ти януари е Празник на българското военно разузнаване
- Мариян Събев, ЦИД: Русифицирането е част от имперската стратегия на собственика на Кремъл
- Полк. Н. Марков пред Дарик: Време е да отговорим на въпроса КОЙ? 80% от корупцията в България може да бъде ограничена