Не просто думи, или как омразата преминава в агресия. Тази тема коментира в „Кой говори“ по Дарик радио Милена Каменова, психотерапевт, клиничен психолог и семеен консултант.
Според нея ние сме свързани с целия свят и няма как негативни събития да не повлияят на самите нас. „Напрежението и стресът, към които трябва да се адаптираме, са твърде големи и цената, която плащаме, е свързана с това трудно да се справим със самите себе си.“
Психолог пред Дарик: Когато възрастният е притеснен, децата също го усещат
По думите й обществото в България има по-голяма толерантност към езика на омразата, тъй като исторически фактори са били пречка хората да изразяват свободно емоциите си дълго време. „Важно е да се отбележат и факторите, които са семейни, като авторитарните родителски стилове, които са доста разпространени у нас. Ако детето иска да е обичано от родителите си, то става като тях“, коментира още тя.
Милена Каменова добави, че това дали изпитваме емпатия към някого зависи от възпитанието, което може да развие в положителна насока с времето, или да има обратен ефект, който води до все по-трудно справяне с проблема. „Важно е да си даваме сметка какви чувства изпитваме, дали тези хора, които са различни от нас, предизвикват страх, чувстваме ли се застрашени ние лично от тях. Най-често хора, които трудно изпитват емпатия, използват езика на омразата, те са чувствителни хора, които са били наранени.“
Как преживяваме войната, без да се саморазрушаваме?
Тя съветва хората да се опитат повече да вслушват себе си, тъй като по нейни думи българинът е изградил механизъм да търпи, да живее в дискомфорт и хроничен стрес, без да си дава сметка, че това може да бъде променено. “Малките стъпки тръгват от нас самите“, допълни още психологът.
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts
Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук
Следвайте ни и в Инстаграм