Кои са правилните начини за справяне със стреса при децата в бурни времена, коментира психологът Александра Петрова в „Кой говори“ по Дарик радио.
По нейни думи в момента се наблюдава тревожна тенденция - родителите в повечето случаи говорят на детето си като на голям човек и не осъзнават по какъв начин крехкия мозък приема нещата и как всъщност това се отразява върху децата.
Как преживяваме войната, без да се саморазрушаваме?
Според нея заради дигитализацията децата влизат много по-бързо в света на възрастните, но възможността им да преработват информацията като големите не е същата.
„Ние възрастните хора сме тяхната логична част от мозъка, тяхната безопасност и рамка, при децата и тийнейджърите все още не е напълно развита тази част от мозъка, която следи за причинно следствените връзки. Като добавим липсата на опит, богатата фантазия, много бързото ескалиране на емоциите, имаме материя, която лесно може да бъде манипулирана, уплашена“, обясни още психологът.
Александра Петрова сподели най-простичките механизми за справяне с проблема. Според Александра Петрова присъствието на възрастните и повече разговори с децата са важни за справянето с проблема.
„Не е нужно да потапяме детето в това, което се случва. Трябва да им покажем рационално проблема, без грозните детайли, да им покажем справянето, да сме част от решението. Имам проблем, мислим как да го решим, а не как да се плашим от него.“
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts
Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук
Следвайте ни и в Инстаграм