“Който не е живял в тоталитарна епоха и тоталитарна система не може да си представи колко тотален беше натискът върху личността. Хората на културата най-остро понасяха тази идеологическа преса, която стоеше върху човек. Защото обикновения работник, дори и част от другата интелигенция, усещаше този гнет, но някак си, като че ли по-леко го понасяше. Интелигенцията обаче, която познава историята, която познава идеологиите и историята на идеологиите, която познава историята на духовността на човечеството - за нея беше голямо изтезание това.” Така започна разговорът с проф. Кирил Топалов, описвайки тоталността на режима преди 1989 година.

Председателят на Съюза на филмовите дейци: За културата трябва да се говори като предмет на национална сигурност

“Идеологии винаги ще има. Човечеството без идеологии не може да живее. Лошото е, че много често, когато излизаш от една идеология, ти несъзнателно можеш да влетиш в друга, която в някои отношения да е по-добра от предишната, но в други да е по-лоша. От тук идва този дисбаланс и хората се питат “Кое е по-добро - това което беше или това, което е сега?”. Някои дори нямат и понятие какво значи точно демокрация”, обясни професорът.

“Нашият манталитет е доста деформиран още по времето на Oсманското владичество. Забележете, че не употребявам думата робство", вмъкна професорът и обясни разликата между думата робство и това да попадаш в пределите на реформирана империя от XVIII и XIX век и продължи “Тогава се създава тази българска философия “мразим да умрем, умрем да мразим". Богатия, напредналия, образования, водача е бил колкото обект на възхищение, толкова и обект на омраза”, разясни проф. Топалов за формирането на българската буржоазия и отношението към нея в периода преди освобождението.

Марин Петков пред Дарик: В „Lunar“ има за всеки по нещо

“Периодът, в който българската буржоазия е била много адекватна е възхода на българската държава след освобождението, този период завърши на 9 септември, когато беше избит целият български елит. Духовен, интелектуален, научен, художествен, военен, стопански, финансов - всичко беше избито. От там тръгва вече този процес да мразиш властника, да мразиш богатия, да мразиш по-напредналия, защото те не са били естествено достигнали до властта, богатството и всичко друго, а по един ненормален път, като се избива целия елит на България. От там тръгва нашето нещастие.”

Всичко за 49-ото Народно събрание четете ТУК

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в SoundcloudSpotifyApple Podcasts и Google Podcasts

Следвайте ни във Фейсбук, TikTok и Инстаграм