
Разпети петък е най-тъжният и най-свещеният ден в християнския календар. Ден, в който хиляди вярващи по света свеждат глава в знак на смирение и благодарност – заради историята на един човек, който промени хода на човечеството.
Последният път на Исус
Според Библията, в нощта след Тайната вечеря, Исус Христос е предаден от един от най-близките си ученици – Юда Искариотски. Арестуван е в Гетсиманската градина и изправен пред римския управител Пилат Понтийски. Обвинен в богохулство и заплаха за властта, Исус е осъден на смърт чрез разпятие – една от най-жестоките форми на екзекуция в онова време.
Разпети петък разказва за страданието Му – носенето на тежкия кръст по пътя към Голгота, бичуването, трънения венец, присмеха на тълпата. Това е денят, в който Исус умира на кръста – символ на жертвата и любовта към човека.

Защо е "разпет"
В българския език "разпети" идва от "разпятие" – самото разпъване на Христос. За християните този ден е не просто тъжен, а свещен – защото чрез смъртта си Исус изкупва греховете на човечеството и дарява възможността за вечен живот.
Традиции и почит
В много краища на България хората посещават храмовете още от ранни зори. Църковните камбани бият бавно и тежко. На Разпети петък не се не се работи, не се вдига шум и не се празнува. В църквите се извършва специално богослужение.
Надежда след тъмнината
Разпети петък не е само за тъга. Той е и денят, който ни подготвя за най-светлия християнски празник – Възкресение Христово. Разпети петък е денят, в който тишината говори, а страданието се превръща в надежда.