“Ние сме независима организация, която се грижи за едно единствено нещо. Киното да бъде възприемано като изкуство. Нищо повече от това”, заяви Милко Лазаров - председател на Съюза на филмовите дейци.
“Винаги е имало битка между пазара срещи изкуството, масовото срещу по-творческото - тази битка сега е особено изострена, защото колегите вече са по-гласовити и имат публика, имат сцена в социалните мрежи. Така че тази битка продължава да е една и съща”, обясни режисьорът и продължи, “Министерство на културата от много време не може да се справи със задълженията си по конституция. Липса на воля, най-вече страх, конформизъм - средства има, не са достатъчно, но има. Те някак си гледат обаче да угодят на всички - “вие се разберете и ние ще вземем решение”, така малко няма дългосрочна стратегия за култура. От години не е имало такава”, заяви Лазаров.
Марин Петков пред Дарик: В „Lunar“ има за всеки по нещо
За краткосрочните политики в културата Лазаров обясни чрез метафора, че се гаси пожар след пожара и понякога дори кофите с вода се изливат до него, а не в него.
“Румъния има много силно френско влияние. От години - от десетилетия. Това там даде своите резултати”, каза Лазаров и обясни защо в България не е така чрез заключението “Защото ние сме си такива” и допълни, че от години се търси отговор на въпроса защо сме такива.
“С риск да бъда нападнат от колегите мога да кажа, че ние нямаме кой знае какви постижения в областта на киното в последните 30 години. Нямаме кой знае какви постижения на международната сцена и изобщо. Имаме, но са в средния регистър и малко над него. Ние не можем да гормираме школа, не можем да формираме течение. Имаме спорадични постижения, които са добри, но някак си аз не виждам някакво движение в посока на съмишленици”, заяви режисьорът и обясни, че има много причини за това нещо.
Почина голямата българска актриса Емилия Радева
“Киното отразява по-съвременния контекст. Нашият контекст е много назад някак. Ние сме много дълбоко неоткъснати от миналото си. На това го отдавам. Ние сме единствената държава, която няма усещането, че културата трябва да излезе от обхвата на понятието си. Култура за нас е близо да забавление - кино, опера, музика и това е. Култура е много, много по-голям обхват. Култура е наука, образование, обшуване, читалищна дейност, взаимно отношение. Това е културата, както се възприема във Франция. Дори спред мен в тези времена, в които вече съвсем залиня, би трябвало да се говори за културата като нещо от ранга на предмет на национална сигурност. Ние съвсем скоро ще сме изправени пред необходимостта тази криза на идентичността да я защитаваме. Ние все повече се размиваме с Европа - къде за добро, къде обаче и не. Ние трябва да защитаваме някои наши специфики”
Всичко за 49-ото Народно събрание четете ТУК
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts