"Няма вече място, където да избягаме от конфликтите. Бях на един академичен форум в Брюксел и се оказа, че сме били на 500 - 600 метра от атентата. Хора, дошли за мача, бяха застреляни. Предишната седмица бях във Виена на друг академичен форум за Западните Балкани. Където и да отиде човек, просто конфликтите влизат в нашето ежедневие. Ако бях във Франция, щях да бъда блокирана на летищата. Хората играят с конфликтите, но по един начин, който ни засяга всички нас."

Това заяви в предаването "Кой говори" по Дарик радио политологът проф. Анна Кръстева. 

"Отвъд това, че не можем да избягаме от конфликтите, ситуацията е драматична. Отвориха се вратите на ада. Толкова е драматично всичко, толкова е невероятно, че тази безкрайно малка ивица земя - 40 на 10 км - може да понесе толкова страдание, толкова жертви, толкова трагедии, че много трудно се отдалечаваме аналитично да погледнем ситуацията и да я погледнем в развитие. В политическите дискурси на най-високо ниво липсва именно това. Имаше експлицитна референция в словото на Байдън. Той каза: "не повтаряйте грешките на 11.09, защото ясното е, че не може да не изпитваш ярост, но не се оставяйте да бъдете превзети от тази ярост, както направихме ние". Той спомена и Ирак и Афганистан. Така че Афганистан не е забравен като грешка, но това, което липсваше, беше някаква пътна кърта - оттук нататък какво следва", добави тя.

"Стратегията на ЕС е един въздушен мост, по който да се доставя хуманитарна помощ до Египет и оттам да се вкарва в Израел. Правото на вода е човешко право, това е жизнено важна хуманитарна помощ. Темата със заложниците е друга голяма тема. Те са 200, сред които майки с деца, бебета... не трябва да забравяме, че в израелските затвори има множество палестински граждани и те са една разменна монета. В тази ситуация няма лесни решения. Ако се опитаме мъничко да структурираме по аналитичен начин и да очертаем някакви сценарии, те винаги стъпват върху реалности и ги развиват в някакви посоки", каза политологът.

"Най-малко вероятните сценарии отварят най-широкия и най-дългосрочния хоризонт. Най-интересният сценарий, който прочетох, е решение не за две, а за три държави. Това е нещо иновативно. Става въпрос за Газа, Западният браг и Израел. Един от аргументите е колко разделени са самите палестинци – и политически от много време, и т.н. Силата на този сценарий е да адресира най-големия дефицит на политическите совалки днес, а той е този дефицит, който не вкарва на масата и на дневен ред едно по-дългосрочно решение", каза тя.

"Друг вероятен сценарий е победа на Израел, което е пълно унищожаване на "Хамас". Противоположният сценарий е загуба на тази битка. Другите сценарии са разделяне на тази малка ивица - окупиране от Израел в северната част - и южната част да остане за Палестина. Това ще изкристализира като стратегия", смята проф. Кръстева.

Слушайте и гледайте новия подкаст на darik.bg „В тренда“ в YouTube, Instagram и TikTok

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в SoundcloudSpotifyApple Podcasts и Google Podcasts

Следвайте ни в LinkedInФейсбук, TikTok и Инстаграм