Мъж отново се събра с бременната си съпруга в Обединеното кралство, след като избяга от Судан, информира Sky News. Наги и Рийм се срещнаха в хотел близо до летище Станстед, след като той избяга от Судан с един от последните евакуационни полети от страната.

„Събудихме се от изстрели на картечници и танкове“: Какво разказаха евакуираните от Судан българи

Сълзите се превърнаха в смях, когато Наги погали корема на съпругата си, за да поговори с детето им. "Тук съм, бебе, тук съм", каза той.

Двойката е женена от три години и е подала молба до правителството на Обединеното кралство Наги да се премести да живее с Рийм в Нюкасъл. Паспортът и документите му за самоличност са били в британското посолство в Судан, когато войната започва.

Какво всъщност се случва в Судан?

"Честно казано, мислех си, че правя всичко възможно, но не мислех, че това ще се получи", каза Рийм пред Sky News. "Отказваха на хора, които са с разрешителни за работа и които имат биометрични лични карти. Затова си помислих, че никога няма да приемат съпруга ми".

Рийм, рентгенов регистратор в Нюкасъл, се обрърнала за помощ към британската благотворителна организация Goodwill Caravan. "Получих имейл в 3 часа сутринта, които гласяха, че той може да се качи на последния самолет", казва тя.

Боевете в Судан продължават, примирието не се спазва

"По това време Наги беше на 10 часа път от летището. Докато стигне до там, районът беше бомбардиран и имах чувството, че съм го завлякла от безопасността право във войната."

Наги пропътувал 800 км, похарчил 700 щатски долара (557 паунда) и преминал през шест или седем контролно-пропускателни пункта, за да пристигне на летище Вади Саедна близо до Хартум.

Военна подкрепа срещу злато: Завишено присъствие на „Вагнер“ в Судан

"Когато пристигнах на летището, ми сложиха знак Х на ръката. Това означава, че човек не може да напусне страната", казва Наги.

Червеното петно все още беше на ръката му, докато той разказваше на Sky News как страната му е изпаднала в хаос. В столицата има недостиг на храна, каза той.

Освен това няма електричество, има объркване заради бойците, които използват фалшиви униформи, а по улиците лежат трупове. "Има свидетелски показания за кучета, които разкъсват труповете на хора, чийто брой може да не е включен в 500-те загинали", каза той.

Експерт пред Дарик: Трудно може да се очаква положително развитие на конфликта в Судан

Той добави: "Бих го нарекъл призрачен град. Никой не знае кой с кого се бие, защото има сведения, че бойците си разменят униформи".

"Предприятията са затворени, голяма част от населението бяга, а най-лошото е, че не знаем накъде бягаме и не знаем при кого можем да избягаме."

Всичко за 49-ото Народно събрание четете ТУК

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в SoundcloudSpotifyApple Podcasts и Google Podcasts

Следвайте ни във Фейсбук, TikTok и Инстаграм