„Разговорите вървят съвсем спокойно, съвсем конструктивно, но нека да споделя за моя избор, едва когато приключа всички срещи“. Така президентът Румен Радев коментира провеждането на срещите с потенциалните кандидати за служебен премиер, които вече втори ден провежда в президентството.
„Виждате, че има и редица проблеми по отношение на съвместимост на редица от тези длъжности, но винаги, когато един избор е лимитиран, той не може да доведе до най-добрия възможен резултат. Така, както бяха изготвени тези промени, всякакви подводни камъни могат да се появят в този процес“, каза още Румен Радев по повод конституционните промени, които стесниха хоризонта му при избора на министър-председател, начело на служебен кабинет.
В 12.30 часа Румен Радев разговаря с омбудсмана на Република България Диана Ковачева. Още преди срещата беше ясно, че е малко вероятно тя да откликне на поканата да е начело на служебен кабинет, тъй като до дни заминава за Страсбург, за да встъпи в длъжност като български съдия в Европейския съд по правата на човека. На излизане от „Дондуков“ 2, тя потвърди: „Клетвата ми в Европейския съд по правата на човека е съвсем скоро и няма как да стана премиер“. Тя добави, че ще подаде оставката си в най-скоро време, за да освободи възможността парламентът да избере нов човек на поста.
На „Дондуков“ 2 Румен Радев прие в петък и подуправителите на Българската народна банка: Петър Чобанов от 13 часа, Радослав Миленков от 13.40 часа и Андрей Гюров от 14.20 часа. И след тези срещи беше ясно, че е малко вероятно да има положителен резултат, тъй като след проведения в четвъртък разговор с управителя на БНБ Димитър Радев, той заяви, че постът на служебен премиер е несъвместим със задълженията в служебния кабинет и „не е добра идея да се намесва централната банка в конюктурни политически процеси“.
„Аз винаги съм бил отговорен от гледна точка на публичния интерес. Чухте съображенията на управителя на БНБ - за еврозоната и за понататъшното икономическо развитие“, заяви подуправителят на БНБ Петър Чобанов след приключителите консултации с президента.
В същия тон беше и коментарът на Радослав Миленков:
„Вчера управителят на БНБ ясно очерта къде се позиционира БНБ в националната и международната рамка. В този контекст да ви напомня, че съм член на Надзорния съвет на ЕЦБ“, коментира Миленков на излизане от срещата с държавния глава.
След консултациите при Румен Радев изявление направи и Андрей Гюров:
„Това, което обсъдихме с президента, беше ролята и задачите на БНБ в процеса на присъединяване към еврозоната. Отговорността е в ръцете на президента да намери балансирано решение в този момент”.
Гюров уточни, че двамата с държавния глава са обсъдили процесите, свързани с еврозоната, отговорността на централната банка и предстоящите задачи.
По-късно следобед президентът Радев се срещна със заместник-председателите на Сметната палата Тошко Тодоров и Горица Грънчарова-Кожарева.
„Ние не сме най-подготвените хора за тази позиция. Ние сме финансисти. И сега трябва да присъстваме по силата на позициите, които заемаме“, коментира на излизане от президентството Тошко Тодоров, който заедно Горица Грънчарова-Кожарева в петък дойде на консултации при държавния глава. Според Тодоров е недоразумение изборът на служебен премиер да се свежда до 10 човека, между които президентът може да избира.
„Ние не сме най-подходящите хора за тази позиция. Повярвайте съпругата ми вече месец не спи, предполагам и съпругът на г-жа Грънчарова. Молим ви, съжалете ни, хора сме“, обърна се към журналистите Тодоров.
Грънчарова беше лаконична:
„Решението е на президента.“
В четвъртък държавният глава проведе среща и с шефа на Сметната палата Димитър Главчев, който напусна президенството без коментар.
По-рано лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов помоли президентът да не назначава точно Главчев и Желязков на поста служебен премиер – ярки политически фигури от ГЕРБ, за да не излезе, че партията му управлява. Президентът пък изрази недоумение от оставката на зам.-омбудсмана и допусна, че, заради промените в Конституцията, има опасност служебният кабинет да не е равноотдалечен от всички политически партии.
Чуйте коментарите в прикачения звуков файл.