Коалицията ГЕРБ-ДПС иска избори и това е резултат от нейното желание. Правейки преглед на преговорния процес, нямаме съмнение, че беше проведен проформа, с ясното съзнание, че страната трябва да бъде изпратена на избори“. С тези думи премиерът в оставка Николай Денков взе папката за съставяне на правителство с втория мандат от президента Румен Радев и веднага му я върна.

Денков върна втория мандат и заяви, че „коалицията ГЕРБ-ДПС иска избори“

Денков обяви, че връща мандата, тъй като в настоящото Народно събрание вече няма подкрепа нито за управленската програма, приета с ГЕРБ-СДС, нито за реформите, които са били в основата за сформирането на това управление

„Да припомня, че внесения съств на МС без да е публикуван с нас в първи мандат, да припомня едностранно подписаното споразумение по текст, който не беше съгласуван с нас, да припомня, че всъщност другия преговорен екип четири пъти ставаше и напускаше залата без да е ясно какво се случва след това. Имаше досттъчно ясни индикации, че преговорите не се водеха по същество“, каза Денков.

И подчерта, че оттук нататък отново българските граждани трябва да решат накъде да продължим

„Единият вариант е да се върнем назад, там, където рекетът беше нормална практика и всички трябваше да се примиряват и да се подчиняват на него, а постната пица беше основният начин да обсъждаме доходите на българите, или ще продължим с европейското развитие на България, в който доходите се увеличават, а бизнесът и хората да разчитат на защита и подкрепа от държавата, когато се намират в затруднена ситуация“, каза още Денков.

Президентът Радев се възползва от присъствието на медиите и запита представителите на ПП-ДБ дали осъзнават какви прочеси вече са се "отприщили" в резултат на промените в Конституцията, които и те са инициирали. 

Според промените, приети в края на миналата година, при невъзможност за съставяне на редовен кабинет, изборът на президента за служебен премиер е ограничен измежду шефа на Народното събрание, управителя или подуправителя на БНБ, председателя или зам.-председателя на Сметната палата и омбудсманя или негов заместник.

Румен Радев обяви, че е останал крайно учуден от новината за подадената оставка на зам.-обмудсмана на републиката Елена Чернева – Маркова, като заяви, че така още повече се стеснява кръга на възможностите за избор на служебен премиер.

„Тя беше единствената фигура, която не е и директно, и косвено близка до никоя политическа партия и единствена в списъка, за която е ясно, че със сигурност можем да твърдим, че няма несъвместимост. Как така изведнъж г-жа Елена Чернева-Маркова реши да си подаде оставката“, запита президентът.

И продължи с упрек към ПП-ДБ:

„Когато днес (в сряда - бел. ред.) този факт беше обявен в парламента, аз истински се учудих, че вие останахте безмълвни и не реагирахте. Според мен трябваше да има въпроси – защо, как, с какви мотиви. Как така точно вчера? Имало ли е натиск? Защо не се инициира изслушване? И, ако за вас това са нормални неща, то тогава не се изненадвайте впоследствие, че рязко нараства вероятността да получите политически служебен кабинет, който най-вероятно няма да бъде във ваша полза“.

На свой ред съпредседателят на ПП Кирил Петков обяви, че те няма да участват за съставяне на правителство с трети мандат и призова президентът да направи необходимото да се спестят 100 млн. лв. и да се проведат избори 2 в 1 в европейските.

„Не стига, че държавата отива в хаос затова, че ГЕРБ-СДС се изметнаха от своята дума и от своите обещания или просто го забравиха, но нека, ако може българският народ да не плаща и 100 млн.лв., ако може това да се избегне – това е нашата молба към вас“, каза Петков.

В отговор президентът обясни, че вече е късно за подобни молби.

„Процесът по избор на служебен кабинет да не прерасне в конституционна криза, но вие направихте всичко възможно правомощията на президентската институция да бъдат силно ограничени не само по отношение на избора, състава и контрола върху служебния кабинет, но и по определянето на времевите параметри за процеса на определяне на следващите избори“, каза Радев.

И продължи:

„Така, както сте написали, така ще изпълнявам... Разбирам вашите притеснения, съчувствам ви, но вие направихте всичко възможно тази институция да не може да владее процесите, както досега“. 

Чуйте подробностите в прикачения звуков файл