На 28-ми юни църквата почита Светите безсребреници и чудотворци Кир и Йоан, отбелязвайки Пренасянето на техните свети мощи. Това събитие, случило се през V век, не е просто историческа дата, а духовен акт на признание, възраждане и преосмисляне на едно свято дело, запечатано със страдание, милосърдие и безрезервна любов към ближния.

Кир и Йоан не са обикновени лечители, а хора, които са превърнали своя живот в служение – не срещу заплащане, не за слава, а в името на Христос. Техният път съчетава науката и вярата, духовното братство и личната саможертва, вътрешната чистота и твърдостта пред мъченията. В епоха, в която гоненията срещу християните били жестоки и повсеместни, те не се оттеглят в тишината на оцеляването, а излизат смело на предната линия – да лекуват, да проповядват, да вдъхновяват, да подкрепят.

Пренасянето на техните мощи от Каноп в християнския храм, изграден от Архиепископ Кирил Александрийски, слага край на култа към езическата богиня Изида в региона и превръща мястото в център на християнско поклонение и чудеса. Това символично „пренасяне“ е не просто движение на тела, а триумф на светлината над тъмнината, на Христовата любов над езическите заблуди.