Министерството на правосъдието повторно публикува за обществено обсъждане проект на Закон за несъстоятелност на физическите лица, по-известен като Закон за личния фалит.

След внасяне на първоначалния законопроект в 48-ото Народното събрание беше предложено създаване на изрична уредба на производство по несъстоятелност за физически лица без имущество и доходи. В отговор на тези очаквания МП предлага изменения и допълнения в текста на законопроекта.

Кабинетът одобри проектозакон за личния фалит

Производството по несъстоятелност на физическите лица е изцяло доброволно, образува се по искане на добросъвестния длъжник и цели справедливо удовлетворяване на неговите кредитори, се казва в законопроекта. В него са предвидени гаранции за задоволяване на жизнените потребности на длъжника чрез определяне на издръжка от поне една минимална работна заплата, както и определена несеквестируемост на имуществото му.

Уредена е възможност за погасяване на задълженията на добросъвестния длъжник след изтичане на 3-годишен срок от одобряване на плана за погасяване или описа на имуществото му, ако той е заплатил разноските и е удовлетворил поне частично вземанията на кредиторите.

Възможност за обявяване на личен фалит за физически лица, предвижда законопроект

Допълва се, че когато добросъвестният длъжник няма доходи и имущество, съдът спира откритото производство по несъстоятелност спрямо него. То може да бъде възобновено в 1-годишен срок по искане на длъжника, ако той докаже, че има секвестируемо имущество, достатъчно да покрие началните разноски и за частично удовлетворяване на исканията на кредиторите. Ако в рамките на 1 г. длъжникът не поиска възобновяване, съдът прекратява производството по несъстоятелност. Тогава неговите задължения се погасяват след изтичане на 5-годишен срок от решението на съда за прекратяване на производството.

Проектът на Закон за несъстоятелност на физическите лица е част от ангажиментите на България по Плана за възстановяване и устойчивост. Той, заедно с мотивите към него, е публикуван на сайта на правосъдното ведомство, а обществените консултации продължават до 14 март.

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в SoundcloudSpotifyApple Podcasts и Google Podcasts

Следвайте ни във Фейсбук, TikTok и Инстаграм