Бъдещето на остров „Св. Кирик и Юлита“ беше сред акцентите в рубриката на арх. Емил Бурулянов „Посоката на Бургас“ по Дарик Югоизток. Тази седмица гост в нея е главният архитект на Община Созопол, арх. Радост Георгиева, а двамата експерти насочват поглед към развитието на Бургаски регион и възможностите пред него, той да се рекламира комплексно.

Двете общини имат много допирни точки и в бъдеще имат потенциал да се превърнат в отправен център за развитието на целия регион – около това мнение се обединиха двамата архитекти в ефира.

Темата, която от години обаче стои на фокус, както като сериозен проблем, така и като възможност за силна реклама по света е остров „Св. Кирик и Юлита“, който от няколко години като нарицателно се нарича българският Лувър, заради проекта за изграждане на световен културен център.

„Министерството на културата от доста време води разговори с ръководството на Лувъра в Париж, заради амбицията за изграждане на подобен музей по българското крайбрежие. Не случайно изборът е именно върху Св. Кирик, тъй като той е уникален за нашето Черноморие. Ако проектът се реализира, това ще постави по категоричен начин Созопол и Бургаски регион на световната карта и гарантирано ще привлече много туристи. Островът е собственост на Министерството на културата и не функционира от времето, когато беше Военноморско училище, тоест повече от 10 години. От тогава никой няма достъп до него. Освен разбира се, историците, тъй като се развиват само спасителни археологически разкопки“, коментира арх. Георгиева.

По думите й обаче този процес ще отнеме доста време. А напредъкът до момента е нищожен, поради турболентната политическа обстановка в страната и смяната на министрите именно във ведомството, от което зависи бъдещето на острова.

 „Щастлива съм, че независимо от смените, всеки един министър, с когото сме водили разговори за острова, е прегръщал идеята и е полагал усилия в тази посока. Това е една от малкото гаранции, че този проект няма да остане само като една идея. Проведохме разговори с представители на ЮНЕСКО. Наскоро посрещнахме и делегация от френското посолство и успяхме да ги запознаем с базата и състоянието й на място. Имаме тяхното уверение, че ще продължат да съдействат. Разбира се, за да стартираме ключова роля има Министерството на културата. Нужно е на първо място да бъде изготвен бизнес план. Да се отпуснат средства за да се направи задание за цялостно проектиране, а от там да се възложи международен архитектурен конкурс“, сподели още гл. архитект на Созопол.

Според нея предстои дълъг път, но администрацията на Общината е готова да съдейства максимално за да може проектът за Световен културен център на острова да се случи.

Целият разговор на арх. Емил Бурулянов и арх. Радост Георгиева, чуйте в звуковия файл: