Обезглавена от вандали е една от 4-те войнишки фигури на паметника на Незнайния войн на площад „Свобода“ в Хасково и предстои спешното й възстановяване, съобщи на брифинг кметът Станислав Дечев.
Обругаването на паметника е една изключително унизителна и грозна случка и за да не срамим града ще направим всичко възможно по най-бързия начин да бъде възстановен, заяви хасковският кмет.
Той съобщи, че от администрацията вече са се свързали с експерт и работата ще започне в най-скоро време, а падналите и повредени елементи са прибрани в историческия музей.
С видеонаблюдението е установено какво се е случило с участието на няколко деца на възраст 8-10 г., които са се катерили по монумента. Родителите им ще бъдат информирани и санкционирани по законов ред, допълни още Дечев.
В случая не са толкова виновни децата, колкото всички ние, защото като родители и общество не сме ги възпитали, че паметниците са нещо свещено, памет за нашите предци и трябва да ги уважаваме и пазим, коментира той.
Дечев съобщи още, че обект на вандалски посегателства вече е станал и новият парк до ДНА, който също е под видеонаблюдение. Планираме акция по опазване на града със съответните санкции за всички, които рушат, каза още Дечев.
Паметникът на Незнайния войн на централния площад „Свобода“ в Хасково е открит през 1927 г. Монументът е изработен от скулптора Делирадев. Войните в долната му част символизират четирите рода войски – пехота, кавалерия, артилерия и команден кадър.
Осветен е на 2 юни 1927 г.. Епископ Харитон и свещеници от града отслужват панахида и молебен в памет на загиналите бойци по време на Освободителната война от 1877 – 1878 г., Балканската и Първата световна война. На тържествената церемония присъства и Цар Борис III.
Още по темата
- По стар стил днес честваме Бабинден - ден на родилната помощ
- Възрастен мъж загина при пожар в емблематичната къща Кудоглу - паметник на културата
- Мъж загина при пожар в къща-паметник на културата в Пловдив
- 30 деца - читатели на Регионална библиотека „Христо Ботев“ – Враца получиха Сертификат за първа прочетена книга