Преди точно 20 години, през октомври 2003 г., националният отбор си осигури участието в европейското първенство, заемайки върха в групата след победи над Хърватия и Белгия. Днес обаче ситуацията е коренно различна. Националният отбор е на последното място в квалификационната група и лишен от всякакви шансове за класиране на първенството.
Нетърпимостта към провалите на българския футбол продължава да ескалира. На 16 ноември българските футболни ентусиасти се подготвят за протест, насочен срещу дългогодишното ръководство на БФС. Датата не е избрана случайно - тогава е последното домакинство на националния ни отбор от квалификациите за Евро 2024. Съперникът - отборът на Унгария, се нуждае поне от равенство в този мач, за да си осигури класиране за шампионата в Германия догодина. А нашият тим вече е изгубил шансове, и така Борислав Михайлов има на сметката си вече 5 неуспешни кампании за европейски първенства и също 5 за световни от идването си на власт през ноември 2005 г. Той управлява футболната сцена в страната вече 18 години, но качеството на националния отбор и клубовете продължава да пада, оставяйки националния отбор далеч от големите първенства.
Въпреки трагичното представяне на националния отбор, за момента в БФС не виждат своя вина за ситуацията. Подготвя се единствено смяна на селекционера Младен Кръстаич.
Йордан Лечков също нееднократно посочи, че той и колегите му в БФС не носят вина и няма причина да подават оставки.
Обрат на обрата
Скорошният анонс на БФС за преместването на квалификационния мач с Унгария от София в Пловдив без присъствие на публика, породи още въпроси и недоволства.
БФС обяви, че УЕФА решава да премести мача от София на стадион "Ботев" в Пловдив, където срещата ще се играе пред празни трибуни. Причината - "повишен риск от нарушаване на обществения ред на и около стадиона", според информацията от българските власти.
Унгарската федерация изпрати писмо, изразявайки недоумение и критика към преместването на мача и подчерта, че над 2000 унгарски фенове вече са си закупили билети.
Зад евфемистичното изявление на БФС се скри и страхът от протеста на разочарованите фенове. Но за голямо съжаление на Боби Михайлов и компания в същия ден управителите на стадионът в Пловдив обявиха, че не съоръжението не може да поеме тежестта на срещата поради строително-монтажни дейности, затова, след обрат на обрата, мачът ще се играе пред публика в София, стана ясно след решение на Апелативния съд в Лозана.
Този обрат на събитията не само добави още несигурност към мача, но и предизвиква въпроси за организацията и бъдещето на българския футбол.
Бербатов: Искат да ни откраднат футбола
"Ситуацията е много сериозна и тя е такава заради ръководителите на българския футбол. С техните методи искат да откраднат футбола от феновете. Хората се обединяват срещу тях, което много ме радва. Крадат футбола от всички нас. Това не се е случвало никога - ти да играеш по собствено желание пред празен стадион.", заяви бившият национал Димитър Бербатов и основен опонент на Михайлов на последния конгрес, когато загуби от него с едва 11 гласа и беше отхвърлен варианта за балотаж.
Разочарованието на феновете е обяснимо. За две години националният тим записва две победи, а нивото по градските стадиони пада все повече. Проблемите обаче са по-сложни и датират по-назад във времето. За две десетилетия България не намери път към европейско или световно първенство.
Безпрецедентно обединение на феновете срещу БФС
Публиката не участва в изборите за президент на БФС, но може да окаже огромен обществен натиск, стига да намери сили истински да се обедини, колкото и да е трудно.
Феновете знаят какво е да обичаш отбора си и искат силен български футбол. Искат и безвремието при Борислав Михайлов най-после да приключи.
Благодарение на БФ безпрецедентно се обединиха футболните агитки в България. Привърженици на ЦСКА, "Ботев" Пловдив, "Локомотив" Пловдив, "Берое", "Черно море", "Славия" и "Спартак" Варна ще присъстват на протеста срещу ръководството на Българския футболен съюз преди евроквалификацията между България и Унгария. Привържениците на "Левски" и "Локомотив" София също многократно изразиха недоволството си от ръководителите на БФС, като се очаква и те да са пред Националния стадион "Васил Левски", пише dsport.
"Безпрецедентното обединение на българските фенове е факт. На 16-ти в 17:00 часа, всички заедно ще бъдем пред стадиона, за да си върнем футбола, който ни откраднаха!!
ИСКАМЕ, Незабавна ОСТАВКА на Борислав Михайлов и ръководството на БФС!
ИСКАМЕ, Свикване и провеждане на спешен нов Конгрес на БФС и избор на ново ръководство, не по-късно от февруари месец 2024г.!
ЗАЩОТО, 18 години стигат! България вече е футболно джудже!
Повече НЕ ЩЕ ТЪРПИМ, тази наглост и безочие от хората в Бояна! Не може да избягате от народната любов, а ние решихме - ВСИЧКИ ВЪН!"
Пари има - резултати не
Българският футболен съюз (БФС) е частна организация, която се финансира с постъпления от тв права, лицензи, продажба на билети, международните организации.
От октомври 2005 г. изпълнителен директор на Българския футболен съюз, който отговаря за развитието на спорта, е Борислав Михайлов. За това време националният отбор сменя повече от дузина треньори (15), а отборът спада с над 40 места в класацията на FIFA до 86-о място, пише вестник Капитал.
През 2019 г. Михайлов подаде оставка, която по-късно оттегли, след като видя заплаха - трима бивши футболисти, част от състава през 2004 г. - Стилиян Петров, Мартин Петров и Димитър Бербатов, се съюзиха и пожелаха промяна. С подписите от една трета от клубовете тримата настояха Софийски градски съд да назначи извънреден конгрес. През октомври 2021 г. клубовете преизбраха Борислав Михайлов за нов 4-годишен мандат.
От 2017 до 2022 г. приходите на БФС от нестопанска дейност достигат 108 млн. лева, като разходите са около 103 млн. Най-голямото перо в отчета са "други" административни разходи, където отиват над 37 млн. лева за пет години. За справка - общо разходите за мъжкия и женския национален отбор за периода са 15 млн. лева. Само даренията (със и без условие) са над 75 млн., като основно идват от ФИФА и УЕФА.
Ролята на БФС е важна дори за тези, които не гледат футбол. Клубове като "Хебър", "Пирин", "Ботев" - Враца, се финансират от общинските бюджети. Възвръщаемостта на общинските инвестиции зависи до известна степен от футболния съюз. Организацията подготвя обществената поръчка за телевизионните права, определя програмата на първенството (с което влияе върху посещаемостта) и нарежда изискванията за провеждането на мачовете, което влияе върху разходите.
На 25 октомври министърът на финансите Асен Василев обяви на среща с клубовете в министерството програма за реновиране на стадиони. Според програмата клубовете могат да кандидатстват за финансиране за модернизация на спортни съоръжения. Условието е поне 50% съучастие. За тази година заделените средства са 10 млн. лева, като сумата може да нарасне до 50 млн. Срокът за кандидатстване е до края на ноември, като общините може да кандидатстват също.
"През 2021 г. отпуснахме 500 млн. лева за общински проекти, а догодина в бюджета сме заложили 1 млрд. лв. за общински проекти. Така, ако общината прецени, че й трябва стадион, тя може да кандидатства", посочи финансовият министър. "Догодина може да тръгнем с бюджет 50-100 млн. лв., а ако има интерес, ще намерим достатъчно средства."
На срещата присъстваха представители на футболни, баскетболни и волейболни клубове, както и личности като Димитър Бербатов, Михаил Александров и Валентин Михов. "Тази среща не бе организирана за федерации, а за клубове", обяснява отсъствието на БФС Борислав Михайлов. Но както посочихме по-горе, причината най-вероятно е в нежеланието на държавата да работи с БФС.
Слушайте и гледайте новия подкаст на darik.bg „В тренда“ в YouTube, Instagram и TikTok
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts