„В ситуация, в която имаш несигурност, война в Украйна, има политически последици за ЕС, ти да тръгваш да събаряш правителството, без да имаш план какво следва! Трудно ще се сглоби смислено управление след изборите през есента“, заяви политологът Петър Чолаков в „Кой говори“ по Дарик радио.
Политологът Страхил Делийски определи вота на недоверие към правителството като странен, тъй като „се случва конфликт между субекти, които искат едно и също в политиката“.
След падането на кабинета: какво следва?
По думите на Чолаков не може да се говори за вътрешен конфликт в олигархията. „От гледна точка на представителност на това НС е факт, активността на последните избори е факт и че се върви към тежка политическа криза. Бих бил внимателен, като казвам, че г-жа Митрофанова е свалила правителството, ами, той Путин ще си направи Митрофанова на фланелка, ще каже "това е изключително успешен посланик". Човек трябва да внимава, като казва такива работи, по този начин жестоко наливаме вода в мелницата на Кремълската пропаганда.“
„Когато едно правителство не реализира публични политики в името на определен общ социален интерес, логичното е да няма правителство, какво се е случвало тези 7-8 месеца, какво са правили там, след като няма никакъв управленски резултат“, попита политологът Страхил Делийски.
Правителството на Кирил Петков падна
Според Чолаков правителството е успяло да свърши неща, свързани с националната сигурност. Той подчерта като успех реалните стъпки към енергийна диверсификация, които е направил премиерът Кирил Петков. „Едно е да си 90% или повече процента зависим от руските въглеводороди, друго е да си 1/3 зависим. Това е едно социално правителство, по отношение на пенсии и социални плащания също се направиха някакви неща.“
„Гардиън“: Провалът на правителството в София поставя под въпрос газа за зимата в България
„Полунаправиха, защото този бюджет трябва да бъде факт. Една партия внася вот на недоверие, той минава и на следващия ден представител на тази партия казва, че ще върне мандата на този президент. Ако ти знаеш, че представляваш някакъв социален интерес, който трябва да бъде реализиран, ти няма да правиш това, което прави опозицията. Когато политическото ти поведение ти е функция от доминиращия интерес, не по линията на демократичното представителство, а по линията на корпоративното такова, защо пък да не не се прави“, добави Делийски.
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts
Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук
За забавни видеа ни последвайте в TikTok
Следвайте ни и в Инстаграм