Само четири предложения за носители на отличието "Почетен гражданин на Пазарджик и общината" са постъпили в Общинския съвет до днес - денят, в който временната ресорна комисия трябва да определи на кого да бъде присъдено званието. Заседанието предстои от 11,00 часа.

Бистра Риндова - краевед и генеалог, автор на редица емблематични книги и научни трудове за историята на Пазарджик и Пазарджишко, е издигната от местното поделение на Държавния архив с подкрепата на няколко читалища и Общинския комитет "Васил Левски", на който тя е основател. Риндова е родена в Пловдив, но посвещава десетилетия от живота си в изследване, съхраняване и описване на миналото на Пазарджишко като отдава особено внимание на делото на Левски и съратниците му в този край. Открива ценни документи, летописни бележки, вещи, снимки. Посвещава статии на личности, за които дотогава се знае малко или са били незаслужено забравени. Най-значимият й труд - "Страници от миналото на Пазарджик", е високо оценен и преиздаден през 2001 г. с предговор от проф. д-р Пламен Митев от Софийския университет "Св. Климент Охридски". Всички документи от изследователската си дейност тя дарява на Държавния архив. В разкрития й личен фонд са съхранени 489 архивни единици за периода 1843-2019 г.

За отличието е предложен и бизнесменът инж. Емил Йончев, собственик на едно от най-големите предприятие с 1400 работници и служители. Той е и един от най-големите дарители в региона. В най-тежкия период от борбата с ковид помогна на Областната болница с 36 000 лева за закупуване на модерен респиратор.Дарил е значителни суми и на Белодробната болница. С негови дарения бяха издигнати паметниците на великия оперен певец Борис Христов и на значимия български живописец Никола Манев в Пазарджик. Помагал е също на нуждаещи се от скъпо лечение хора, на църкви, на Пазарджишкия симфоничен оркестър.

Инициативен комитет пък е издигнал шахматиста Николай Нинов, който е печелил множество държавни и международни турнири. Един от най-добрите юноши (с два подиума) през 80-те, балкански шампион през 1985 г., с което попада в челната десетка на спортистите на града. Най-големият успех на Нинов е през 2021 г., когато печели шампионската титла на 19-ата кореспондентна олимпиада, в която играе на първа дъска на националния отбор. Побеждава в решителната последна партия, благодарение на което България за първи път в историята си триумфира в най-големия шахматен форум. 

Виолета Георгиева, дългогодишна състезателка и треньорка по художествена гимнастика, е номинирана за почетна гражданка от местния клуб "Диляна-Прима", на който е почетен председател, за приноса си в спорта. Тя е родена на 5 март 1942 г. и е сред участничките на първото Световно първенство по художествена гимнастика, през 1963 г. в Будапеща. След като се оттегля от състезателна дейност, създава първата школа по художествена гимнастика в Пазарджик. Нейната дъщеря Диляна Георгиева е двукратна световна шампионка по художествена гимнастика и вписва името си като едно от Златните момичета на България.