
Икономиката в България ще отбележи по-силен растеж от първоначално очакваното, подкрепена от увеличено частно и държавно потребление, сочи актуализираната „Макроикономическа прогноза 2025“ на Българската народна банка (БНБ), съобщава „Дневник“. Цените ще се повишават по-бързо, а доходите ще продължат да растат, но с по-бавен темп в сравнение с предишни години.
Инфлация, доходи и БВП
БНБ ревизира прогнозите си за средногодишната инфлация в периода 2025–2027 г., главно заради по-скъпите услуги и енергийни продукти. През 2025 г. инфлацията ще се ускори до 3.8%, като основните двигатели ще бъдат храните и услугите.
В същото време растежът на реалния БВП се прогнозира да достигне 2.8% през 2025 г., с леко забавяне до 2.2% през 2026 г. и последващо ускорение до 3.1% през 2027 г. Частното потребление ще продължи да нараства (с 3.6% през 2025 г.), въпреки по-бавния ръст на заплатите и възстановените по-високи ставки на ДДС върху определени храни и услуги.
Какво ще движи икономиката
Разходите на домакинствата ще получат подкрепа от по-високи социални трансфери, растящи заплати в публичния сектор и активна кредитна дейност. Правителственото потребление ще се увеличи с 4.1%, като ключова роля ще имат разходите за труд.
Инвестициите също ще дадат тласък на икономиката – с очакван ръст от 7.2% през 2025 г., подкрепен както от частния, така и от публичния сектор чрез инвестиции по Националния план за възстановяване и устойчивост.
Предизвикателства пред износа и заетостта
Очаква се нетният износ да остане отрицателен фактор за растежа поради по-слабо представяне на износа в сравнение с вноса. Влошената демографска картина ще доведе до спад на заетостта с 0.2%, но безработицата ще продължи да намалява – от 4% през 2025 г. до 3.7% през 2027 г.

Натиск върху цените
Възстановяването на стандартния ДДС за хляб, брашно, ресторантьорски и кетъринг услуги от 2025 г., заедно с ръста на международните цени на селскостопанските продукти, ще натежи върху инфлацията. Допълнително увеличение на цените ще дойде от повишени такси за лични документи, скок на цените на тока, водата и тютюневите изделия.
Банковият сектор: Лихвите и кредитирането
БНБ прогнозира, че лихвите по депозитите ще останат ниски, а лихвите по фирмените кредити ще се понижат. Очаква се растежът на кредитирането да се забави в идните години – от 12.7% през 2025 г. до 8.9% през 2027 г., следвайки тенденцията на забавяне на инвестициите и спада на инфлацията.
Причини за ревизията
Промяната в прогнозата е продиктувана от нови данни за икономическата активност и корекции на очакванията за външната среда. Забавянето на глобалната икономика и спада на цените на петрола биха могли да окажат натиск за по-ниска инфлация в България в краткосрочен план.
