Какво се случи на 1 септември, ден първи от работата на Парламента? В интернет се завъртя снимка на Ружа Райчева с червени въженца пред пленарната зала, ограничаваща достъпа на журналисти до народните представители, както и многобройни мнения на възмутени журналисти. Преместването на сградата в Партийния дом, за което бяха похарчени милиони, предизвика доста негативни реакции.

"Хубаво е. И е готово. За депутатите новият Партиен дом не е като стария. Но все така затруднява работата на журналистите", пише в свой текст за Клуб Z Пламена Игнатова, дългогодишен парламентарен репортер, която е и гост в предаването „Кой говори?” по Дарик радио.

„ГЕРБ отдавна искат парламентът да се премести в Партийния дом и това не се осъществяваше през последните години заради това, че нямаше мнозинство в парламента. В последните дни преди лятната ваканция една голяма част от народните представители въобще не знаеха, че ще има такова преместване”, обясни Пламена Игнатова.

Тя описва ден първи на новия парламентарен сезон така - депутатите могат да влязат през четири входа на соцзданието; „контактната точка“ пред пленарната зала - опасана в червени въженца, „Клубът на народния представител“, състоящ се от две маси с 10 стола и отстоящ на поне километър и половина разстояние и пътешествие по стълби и асансьори, без Wi-fi покритие пред залата и с колеблив интернет, с кънтящ звук от заседанието във фоайето, в което се записват изказващи се.

„На 1 септември, когато се озовахме на терен, бяха разпънати тези червени въжета, което е и психологическа граница и за депутатите, и за нас. Знаехме, че кулоарите ще бъдат затворени за нас и се съгласихме с това заради всички останали обещания, но впоследствие се оказа, че депутатите могат да влязат от всеки ход, ограничен е неформалният контакт. Самата архитектура на сградата е такава, че ние на практика сме разположени на три етажа и физическото съприкосновение е почти невъзможно”, допълни журналистът.

Пламена Игнатова и водещата Мария Черешева се обединиха около мнението, че липсата на достъп до някаква степен обезсмисля работата на парламентарните репортери.

На този фон обаче често се вижда и друго - т. нар. журналисти крещят, преследват политици, създават напрежение на събития на високо ниво. Самата Пламена Игнатова пише: "За гилдията е публична тайна, че един от основните мотиви за преместването в Партийния дом не са изхарчените десетки милиони лева за реконструкция, нито удобството на народния представител, нито ремонтът на покрива на сградата пл. „Народно събрание“, а запазването на личното пространство от „колеги“, които връхлитат в стаите на парламентарните групи и дори в тоалетните, снимат в екраните на телефоните на депутатите, записват неофициалните разговори с журналисти, надвикват се на всеки брифинг".

"Голяма част от депутатите имат сериозен проблем с колеги, заради които лепват клеймо на всички останали. Шири се едно мнение, че ние вътре в гилдията сами трябва да регулираме този процес, за съжаление ние не сме достатъчно зрели. Специално в случая с Народното събрание мисля, че е до политическа воля и е работа на администрацията така да изготви правилата за акредитация, че да не се допуска такова поведение", на мнение е журналистът.

Пламена Игнатова коментира и ролята на Алексей Петров в “сглобката” и противоречивата информация, която идва от ГЕРБ и ПП. Кой лъже и защо Бойко Борисов инициира тази интрига? Каква е целта?

"Борисов не прави случайни неща. Той в събота се коригира, че Алексей Петров е осъществявал само логистика. Когато Борисов прави подобни изказвания, аз винаги ги свързвам с ритане по кокалчетата в полза на някаква по-голяма дългосрочна цел. Тези цели обикновено са свързани с постове или финансови ресурси", посочи Пламена Игнатова.

Слушайте и гледайте новия подкаст на darik.bg „В тренда“ в YouTube, Instagram и TikTok

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в SoundcloudSpotifyApple Podcasts и Google Podcasts

Следвайте ни в LinkedInФейсбук, TikTok и Инстаграм