Тим Баучер казва, че е използвал интелигентната технология, за да публикува 97 мини романа през последните девет месеца, предава New York Post.
САЩ създадоха нов антибиотик с помощта на изкуствен интелект
„Целта ми беше ясна: да създам поредица от уникални, завладяващи електронни книги, обединяващи антиутопична научна фантастика със завладяващо изграждане на свят с изкуствен интелект“, пише Баучер в статия за Newsweek. “Книгите за AI Lore“, както ги наричам, са доказателство за потенциала на AI за увеличаване на човешката креативност.“
Авторът казва, че е използвал AI чатботове ChatGPT и Claude на Anthropic, за да помогне с идеи и генериране на текст, докато AI генераторът на изображения Midjourney е използван за илюстриране на романите. Всяка от неговите книги съдържа до 5000 думи и съдържа от 40 до 140 изображения, генерирани от AI. За разлика от нормалните автори, които агонизират над стотици самостоятелно написани страници в продължение на месеци, книгите на Баучер отнемат само шест до осем часа, за да бъдат написани. Най-бързият му подвиг му отнема само три часа, разкрива той.
TikTok се сдобива със собствен чатбот
Между август и май Баучер е спечелил 2000 долара и е продал повече от 500 копия от историите си. Той дори проектира поредицата AI Lore, за да се препращат взаимно, позволявайки на читателите да бъдат привлечени отново и отново чрез „взаимосвързани разкази“.
„Този подход беше успешен, като мнозинството от моите читатели си купуват отново книги“, казва Баучер. “Много читатели често се връщат, за да закупят още шест или осем или дори десет тома в една сесия, което предполага, че дължината не ограничава ангажираността или продажбите“.
Как изкуственият интелект ще преобрази музикалната индустрия
„Въпреки че историите не са последователни разкази, мисля, че пазарът на серийна фантастика от края на XIX в. и началото на XX в. е може би най-добрият исторически аналог тук. Хората се радват да се връщат към едни и същи светове на истории отново и отново, а AI ми позволява да произвеждам бързо с постоянно качество, за да отговоря на търсенето им за повече.“
Друго предимство за читателите, казва Баучер, е, че той може да продава книгите си само за $2 - като най-високата цена е $4. Авторът също така настоява, че това е засилило творчеството му, като му е позволило да постигне „ефективност, която никога не бих могъл да постигна по друг начин. Успях да вдъхна живот на истории и наративни вселени, които зреят в съзнанието ми от години. Дори използвах AI, за да ми помогне да кодирам мини приложения, които допълнително ще рационализират и ще ускорят творческия процес в бъдеще“, пише Баучер, който продава книгите си на своя уебсайт, в Newsweek.
Как изглеждат известни политици през очите на изкуствения интелект? (снимки)
„Противно на общоприетото схващане, че AI ще замени творческите работни места, аз виждам AI като мощен инструмент за подобряване и ускоряване на нашите способности и капацитет и за да ни направи по-добри във всичко, което правим“, продължава той. „Неизбежно е всички художници да се сблъскат и да използват до известна степен AI инструменти; ще трябва просто да намерите правилната комбинация, която работи за вас.“
Въпреки това Баучер също е наясно, че изкуственият интелект има своите недостатъци, като например неспособността му да създаде последователна история в дълга форма - поради което той се придържа към „флаш“ парчета. И все пак, въпреки паденията си, писателят на научна фантастика предвижда „бъдеще, в което разказването на истории с изкуствен интелект се превръща в норма“.
Microsoft ще мотивира всеки да влезе в ерата на изкуствения интелект
Романите, генерирани от AI, създадоха процъфтяващ пазар през последните месеци. През февруари повече от 200 заглавия са били съавтори на ChatGPT, според Business Insider. Амаар Реши, мениджър продуктов дизайн, наскоро получава критики онлайн, след като използва AI, за да създаде и самостоятелно публикува детска книга само за 72 часа. Автори и създатели критикуваха книгата му „Алис и Спаркъл“ за кражба на тяхната работа, докато други критикуваха написаното.
Въпреки обратната реакция, която получават някои автори, Баучер не се притеснява: „Убеден съм, че пресечната точка на AI и разказването на истории има огромен потенциал и нямам търпение да видя къде ще ни отведе това пътуване. Нашето въображение е единственото ограничение.“
снимки на кориците: lostbooks.ca
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts
Още по темата
- Три технологични гиганта в САЩ обединяват сили за общ AI проект на стойност 500 млрд. долара
- Христо Христов: Безценният актив на Дарик са традицията и свободата. Не се купуват с пари
- “С книги под завивките”: Помагат ли книгите за самопомощ
- Историята на изгубения автобиографичен роман на писателката Ваня Петкова - „Бог е любов“