Начинът, по който провеждаме изборите, е основната тема. Бюджетът минава и заминава. Понякога социални искания се изпълняват, има също забавяния. Това е напълно логично. Винаги на тези дебати, дайте да не ги провеждаме тези избори често, се казва, че струват милиони, но всъщност демокрацията няма цена. Не са тези милиони за провеждане на едни избори, които ще ни обърнат бюджета, напротив. Ако трябва да се инвестира в демокрация или процедури, това трябва да се прави, това е най-важното. Това заяви икономистът Петър Ганев в „Седмицата“ по Дарик радио.
На въпрос дали е прогресивно да се инвестира в нещо, което е било в хартиената бюлетина, той отговори, че „това само показва колко е трудно да се направи коалиция тогава, когато доскоро всички се обвиняваха в корупция и в момента, в който започват да се появяват много гласове забравете за тази коалиция. Това е нещо, което допълнително усложнява политическата ситуация.“
Икономист пред Дарик: С влизане в еврозоната се очаква понижаване на лихвения процент
„В момента имаме много плаващи коалиции. Ако се гласува за оръжие в Украйна е едно, ако се гласува за членство в еврозоната друго, за хартиената бюлетина трето, но всичко показва, че е трудно да се направи правителство. Не виждам много ясен изход от тази политическа ситуация, но извън политическите гласове се трупат в ползва да има някакво правителство, много дълъг стана периодът на тези кабинети. Още едни въртележки, ако завъртим без ясен резултат, почва да се натрупва и ще окаже влияния върху икономическите показатели“, допълни икономистът.
„Когато влезеш в период от година или две без дългосрочен хоризонт, този популярен план за възстановяване, сега чак ще идва плащането, той е закъснял, можеше да инвестираме по него, а ние сега започваме. Загубена е една година за ресурс, който ни е гарантиран“, заяви още Ганев.
Петър Ганев по Дарик: Намалява притокът на хора към София
Той коментира и въпроса за това какви ще са очакванията за зимата. „Много драматични неща се казаха за зимата. Тежестта в дългосрочен план идва оттам, че инфлацията натисна различни социални групи. За първи път от много години инфлацията изпреварва и средния ръст на възнагражденията, това не се беше случвало много време. Имаме висококвалифицирани хора, които са загубили някакъв доход. Това най-вероятно ще се оправи, но лекарство за инфлацията, което не работи напълно, което вече е прилагано от централните банки, да се вдигат лихви, да става по-оскъден този ресурс, това ще носи цената на забавяне на растежа.“
По негови думи ще се оскъпи и кредита. „При кредита няма как да не се усети, то вече се усеща. Ако в момента човек се опита да представи оценка на апартамент пред банката, преди две години това щеше да е лесно, в момента става трудно, ще се гледа трудно тази оценка. Когато лихвата се вдига, няма как да не се случи. Ще се оскъпи кредита. Големият въпрос е безработицата. Към момента нямаме ръст на безработицата, продължаваме да имаме заетост, истинската криза, така както в България се усеща криза, е когато започнат да се губят 100-200 хиляди места, както стана 2009 година. Това в момента не се е случило, няма категорични прогнози да се случи, но е възможно.“
Икономист по Дарик: На добрите идеи тук им отнема 10 години да се случат
На въпрос има ли нещо позитивно ако няма нов бюджет, Ганев заяви, че разглежда събитието като „негативно“ заради повишената несигурност. „Лошото е, че не знаем кой ще го гласува този бюджет. Сега казват нямаме финансов министър, не знаем какво ще стане, дайте ни неограничено удължаване. Тепърва ще мислим какво ще измислим. Това дава висока несигурност. Пътят към еврозоната може да ни бъде повлиян. Общините чакат с техните бюджети. Винаги може да се намери положително - възможно е дефицитът да е по-малък. Външните заинтересовани страни, общество, пенсионери би било добре да има бюджет и всеки да знае каква е рамката.“
Вижте още какво каза още икономистът Петър Ганев в „Седмицата“ по Дарик радио.
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts
Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук
За забавни видеа ни последвайте в TikTok
Следвайте ни и в Инстаграм
Още по темата
- Републиканец или демократ: Кой ще стане стопанин на Овалния кабинет?
- Кирил Петков: Ние не искаме да наведем Борисов, а да го изправим (ВИДЕО)
- “От кухнята”: Карадимов се възмути, че изборният процес е поверен на две частни фирми
- Д-р Орлин Колев: Изчистването на “мъртвите души” е идея, която заслужава адмирации