Има региони, в които Ахмед Доган е по-силен, но има и такива, в които Делян Пеевски е по-силен. Това го разчитаме чрез структурите, които са водещи. Те до голяма степен определят и вота на избирателите. Тази битка ще е до голяма степен ще е свързана и с кое от двете крила ще привлече повече структури. Това коментира в предаването “Без претенции” по Дарик социологът от “Алфа Рисърч” Павел Вълчев. Той посочи, че се откроява  по-слаба разпознаваемост на коалицията, с която ще се яви Ахмед Доган "Алианс за права и свободи". Социологът уточни, че са го установили чрез два индикатора.

“Първият въпрос беше с изброени партиите така, както ще бъдат в бюлетината, а при втория въпрос бяха изброени партиите, но се прави уточнението на кой е (бел.ред - Пеевски или Доган). Виждаме, че повече хора искат да гласуват за Ахмед Доган”, каза социологът.

Снимка: ДПССнимка: Делян Пеевски и Ахмед Доган/ ДПС

Вълчев подчерта, че след изборите обществото очаква да има комуникация между партиите и поведението им да се промени. Той посочи, че хората влизат в настоящата предизборна кампания изморени, демотивирани и в голяма степен тревожни от ситуация.

"Виждаме една сериозна промяна в обществените нагласи от позицията, която доскоро беше ключова - поставяне на червени линии, изтегъртвания, отстояване на позиция с цената на това нищо да не се случи и тн. Хората вече са склонни и подкрепят по-скоро позиция в посока отстъпки и компромиси от страна на партиите в името на това да се състави коалиция въпреки различията. Това мнение вече доминира", добави той.

БУЛФОТО

По думите му хората се чувстват притеснени от политическата ситуация в страната, която пряко кореспондира и с техния личен животСоциологът допълни, че след всеки следващ провал надеждите на хората спад заради неуспехите за сформиране на кабинет. Вълчев отбеляза, че засега не се очаква някоя от партиите да надскочи резултата си от предходния вот.

“Трябва да има по-висока ангажираност на политиците и политическите лидери, както и дебати. Виждате какво се случва на Запад и в Щатитет. Тук лидерите не влизат в никакъв дебат, ходят само на предизборни срещи със своите привърженици. Най-големият въпрос на когото трябва да отговорят през следващия месец е как  си представят, че ще те ще създадат управление - с чия подкрепа или кого биха подкрепили”, уточни той. 

Чуйте и вижте целия разговр в прикачения файл.