Учени направиха забележително откритие на Марс, разкривайки наличието на резервоар с течна вода дълбоко в скалистата кора на планетата. Това е първото откритие на течна вода на Марс, което бе възможно благодарение на данни, събрани от мисията на NASA"s Mars Insight Lander, която кацна на планетата през 2018 година, съобщи Би Би Си.
Спускаемият апарат носеше сеизмометър, който регистрира четиригодишни вибрации - марсиански трусове - от дълбините на Червената планета.
Анализът на тези трусове - и на това как точно се движи планетата - разкри "сеизмични сигнали" за течна вода.
Макар че на марсианските полюси има замръзнала вода, а в атмосферата има следи от изпарения, за първи път на планетата е открита вода в течно агрегатно състояние.
Откритията са публикувани в Proceedings of the National Academy of Sciences.
Научната мисия на "Инсайт" приключи през декември 2022 г., след като спускаемият апарат седя тихо и слушаше "пулса на Марс" в продължение на четири години.
През това време сондата регистрира повече от 1319 земетресения.
Чрез измерване на това колко бързо се движат сеизмичните вълни, учените разбраха през какъв материал е най-вероятно да се движат те.
"Това всъщност са същите техники, които използваме за търсене на вода на Земята или за търсене на нефт и газ", обяснява професор Майкъл Манга от Калифорнийския университет в Бъркли, който участва в изследването.
Анализът показа, че в марсианската кора има водни резервоари на дълбочина от около 6 до 12 мили (10 до 20 км).
"Разбирането на марсианския воден цикъл е от решаващо значение за разбирането на еволюцията на климата, повърхността и вътрешността", казва водещият изследовател д-р Вашан Райт от Океанографския институт "Скрипс" към Калифорнийския университет в Сан Диего.
Професор Манга допълва, че водата е "най-важната молекула в оформянето на еволюцията на една планета". Според него това откритие дава отговор на големия въпрос "къде е отишла цялата марсианска вода?".
В древни времена на планетата е имало реки и езера
Изследванията на повърхността на Марс - с нейните канали и вълнички - показват, че в древни времена на планетата е имало реки и езера.
Но в продължение на три милиарда години тя е била пустиня.
Част от тази вода е била изгубена в космоса, когато Марс е загубил атмосферата си. Но, казва професор Манга, тук, на Земята, "голяма част от нашата вода е под земята и няма причина това да не е така и на Марс".
Сондата "Инсайт" е успяла да записва само директно от кората под краката си, но изследователите очакват, че подобни резервоари ще има и по цялата планета.
Ако случаят е такъв, те смятат, че на Марс има достатъчно течна вода, за да се образува слой по повърхността, който би бил дълбок повече от половин миля.
Въпреки това те посочват, че местоположението на тази марсианска подземна вода не е добра новина за милиардерите с планове за колонизиране на Марс, които биха искали да се възползват от нея.
"Тя е изолирана на 10-20 км дълбочина в кората", обяснява професор Манга."Пробиването на дупка на 10 км дълбочина на Марс - дори за Илон Мъск - би било трудно", каза той пред BBC News.
Откритието може да посочи и друга цел за продължаващото търсене на доказателства за живот на Марс.
"Без течна вода няма живот", казва професор Манга. "Така че, ако на Марс има обитаеми среди, те може би вече са дълбоко под земята."
Още по темата
- Министър Димитров: В България все още има ресурс, да задоволява нуждите на хората
- Следобедните новини от Пловдив, Пазарджик и Смолян на 10.12.2024 г.
- Заради замътяване, водата в кварталите Устово и Влахово, както и в селата Подвис, Търън и Бостина, е негодна за консумация
- В РЗИ-Пазарджик изследват безплатно за ХИВ до края на годината