Саркофаг с висш царски служител отпреди повече от 3200 години откриха в археологическия обект Саккара, южно от Кайро, което е последното от поредицата впечатляващи открития в Египет, предаде БГНЕС.

Екип от египетски археолози от университета в Кайро откри саркофага от червен гранит на Птах-ем-уя, "високопоставен служител" при Рамзес II, управлявал Египет през XIII в. пр.н.е., съобщиха от Министерството на антиките.

Египет отхвърля обвинения, че упражнява натиск върху природозащитници

Благородникът е бил царски секретар, главен надзирател на добитъка, ръководител на съкровищницата на Рамасеум - погребалния храм на Рамзес в теванския некропол в Луксор, казва Мостафа Вазири, ръководител на Върховния съвет по антиките на Египет. Служителят е отговарял и за "божествените дарове на всички богове на Горен и Долен Египет", допълва Вазири.

Гробницата на Птах-ем-уя беше открита миналата година.

Експерти предупреждават: Изменението на климата застрашава културното наследство

Саккара е огромен некропол на древната египетска столица Мемфис, обект на световното наследство на ЮНЕСКО, в който се намират повече от дузина пирамиди, животински гробове и древни коптски християнски манастири.

През настоящия сезон на разкопките е открит гранитен саркофаг, покрит с текстове, за да "пази покойника", и "сцени, представящи синовете на бог Хор", съобщават от Министерството на антиките.

Климатолог пред Дарик: Увеличаването на глобалната температура води до екстремни прояви на времето

През последните години в Саккара се провеждат множество разкопки.

Неотдавна през май Египет разкри тайник със 150 бронзови статуетки, през март - 5 древни гробници, а миналата година - над 50 дървени саркофага, датиращи от Новото царство, приключило през XI в. пр.

Критиците твърдят, че при разкопките се дава приоритет на находките, които привличат вниманието на медиите, пред сериозните научни изследвания.

Но находките са ключов елемент от опитите на Египет да съживи жизненоважната си туристическа индустрия, чийто венец е дълго отлаганото откриване на Големия египетски музей в подножието на пирамидите. Наричан от официалните лица "най-големият археологически музей в света", той се очаква да бъде открит тази година. 

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в SoundcloudSpotifyApple Podcasts и Google Podcasts

Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук

За забавни видеа ни последвайте в TikTok

Следвайте ни и в Инстаграм