
Освирепяла мечка е нападнала началникът на румънската планинска спасителна служба "Салвамонт" (Salvamont) в зоната на планинския курорт Предял, окръг Брашов, съобщи БТА като се позова на местните медии.
Той се прибирал вкъщи след края на работния ден и бил изненадан от дивото животно на улица в курортния град. Мъжът е открит в безсъзнание, с множество травми по главата, лицето и гърба. Хоспитализиран е в изключително тежко състояние в Окръжна болница в Брашов и в момента е на апаратно дишане, информират от лечебното заведение.

„Не говорим непременно за планински спасител, човек, който спасява животи в продължение на 30 години. Това може да се случи на всеки човек от Предял, на всеки местен или турист”, коментира за Диджи24 председателят на румънската спасителна служба Сабин Корною. По думите му поведението на мечките става по-агресивно, а инцидентите зачестяват.
Не се забави и коментарът на министъра на околната среда Мирча Фекет. По думите му преместването или прогонването на мечки от градските райони не дава достатъчно резултати. Той подкрепя идеята да се отстрелват проблемни, агресивни мечки, включително тези, които се доближават до градските райони. По думите му числото, представляващо годишната квота за унищожаване на мечки - 426, може да бъде ревизирано.

„Миналата година бяха отстреляни 381 мечки. Мисля, че цифрата може да бъде преразгледана”, заяви Фекет, цитиран от Диджи24 и допълни: “Всяка мечка, която застрашава човешки живот, която влезе в населеното място, независимо дали е женска или мъжка, дали е малко, дали е възрастно, всички тези мечки трябва да бъдат отстреляни. Методът на преместване не работи, методът на изгонване не работи”.
Илюстративна снимка: Pixabay
Той коментира още, че броят на нападенията не е много по-различен в сравнение с предишни години, но че следващата стъпка е мечката да бъде премахната от списъка на строго защитените видове в Румъния.
В Румъния живее най-голямата популация от кафяви мечки в ЕС. Броят им не е актуализиран от 2013 г., но се смята, че е над 6000 екземпляра, а според някои оценки дори 10 000. Те живеят в 30 от общо 42 окръга на страната. В редица планински и горски райони на Румъния местното население от години настоява за решение на проблема с мечките. През 2021 г. румънското правителство прие спешна наредба, която регламентира начините за намеса в ситуации, при които мечки достигат района на населени места. Отстрел се предвижда само ако има опасност за хората и тяхното имущество.
През юли 2024 г., след смъртоносно нападение на мечка в национален парк в Румъния, парламентът прие допълнителни мерки, които разшириха квотата за ловуване.
Още по темата
- По искане на Районна прокуратура – Видин съдът остави в ареста обвиняем за побой и закана с убийство в условията на домашно насилие
- Задържаха спонсора на кампанията на Джорджеску в ТикТок
- На фона на опитите за дипломация, руски дронове се изсипаха върху Одеса
- Владимир Митев: Има една Румъния, която е свързана със Западна Европа и друга, която гледа към САЩ и Русия