Кой ще стане държавен глава на Румъния след турболентните президентски избори в северната ни съседка, които вече веднъж бяха касирани от тамошния Конституционния съд? Какво се крие зад основните “играчи” на политическата сцена, стигнали до балотаж на предстоящия вот в неделя и какво очаква Румъния от понеделник? Отговорите на тези въпроси дава пространен материал на БТА, което darik.bg копира без редакторска намеса

Лидерът на опозиционния крайнодесен Алианс за обединение на румънците (АУР) Джордже Симион и независимият кандидат и настоящ кмет на Букурещ Никушор Дан се изправят един срещу друг на балотаж в неделя, 18 май, след като получиха съответно близо 41 процента и близо 21 процента от гласовете на първия тур на 4 май. Изборите се провеждат повторно, след като Конституционният съд на Румъния анулира миналогодишния вот заради съмнения за руска намеса в полза на победителя в първия тур - крайнодесния независим кандидат Калин Джорджеску, и постанови целият изборен процес да започне отначало.

Кой е Джордже Симион?

38-годишният Джордже Симион е съосновател и лидер на втората по големина парламентарна партия в Румъния - опозиционния националистически Алианс за обединение на румънците (АУР). Той се обявява за суверенист и поддръжник на американския президент Доналд Тръмп и неговото движение „Да направим Америка велика отново“ (MAGA – Make America Great Again). Заради някои от позициите му, които са сходни с тези на Кремъл, е обявяван за проруски кандидат - нещо, което той отрича.

Симион отказваше да се кандидатира за тазгодишните президентски избори, а неговата партия подкрепяше кандидатурата на Калин Джорджеску. Симион определи анулирането на изборите като "държавен преврат", а партията му организира серия от протести срещу това решение. Лидерът на АУР, който се класира четвърти на изборите през 2024 г., обяви кандидатурата си за повторния вот, след като Конституционният съд реши през март да не допусне Калин Джорджеску до изборната надпревара.

Снимка: Кандидатът за президент на Румъния Джордже Симион и бившият кандидат за президент Калин Джорджеску гласуваха заедно на първия тур на президентските избори / Getty Images

Снимка: Getty Images

Джордже Симион е роден в град Фокшан, окръг Вранча, през 1986 г. Завършил е специалност "Администрация и бизнес" в Букурещкия университет и магистратура в университета в Яш на тема "Престъпленията на комунизма". В младежките си години се включва в групи на футболни ултраси, а по-късно оглавява платформа, която се бори за обединяване на Румъния и Република Молдова.

Симион има забрана за влизане в Република Молдова и Украйна заради кампанията му в миналото за връщане на територии, които в момента са част от двете съседни страни. 

През 2019 г. Симион учредява Алианс за обединение на румънците, който на парламентарните избори през 2020 г. получава малко над 9 процента и той влиза в законодателния орган като депутат. На изборите през 2024 г. АУР става втората по големина парламентарна сила и най-голямата опозиционна партия с над 18 процента от гласовете.

Симион срещу Дан: Кой ще е новият президент на Румъния? 

Политическата платформа на Симион се базира на твърда антисистемна програма и популистка реторика, отбелязва Асошиейтед прес. По време на пандемията от КОВИД-19 партията му организира множество протести срещу ваксинирането и локдауна, възползвайки се от широко разпространеното недоверие към властите, напомня агенцията.

Джордже Симион е женен и има един син. Като консервативен православен християнин той подкрепи неуспешен референдум през 2018 г. за промяна в конституцията, която да възпрепятства еднополовите бракове.

Симион срещу Дан: Кой ще е новият президент на Румъния? 

В интервю за Евронюз след победата си на първия кръг на президентските избори Симион, определян от западните медии като евроскептик, заяви, че продължава да подкрепя членството на Румъния в ЕС и НАТО, но добави, че иска „Европа на държавите, а не един всеобхватен блок“.

Що се отнася до позицията му по отношение на Русия и войната в Украйна, Симион заяви пред румънски медии, че "Русия е най-голямата заплаха за нас като народ" и подчерта, че никога не се е въздържал да нарече руския президент Владимир Путин "военнопрестъпник". Той обаче категорично се противопоставя на оказването на военна помощ за Украйна. „Румъния няма да даде повече и една лея за друга държава, а ще се съсредоточи върху собственото си население“, заяви той по време на телевизионен дебат с опонента си Никушор Дан, като добави, че Букурещ трябва да поиска компенсация от Украйна за досегашната си помощ към нея.

Кадър от телевизионния дебат между  Никушор Дан и Джордже Симион / Getty Images

Симион срещу Дан: Кой ще е новият президент на Румъния? 

По въпроса за разходите за отбрана лидерът на АУР обеща в интервю за АФП преди първия тур почти да удвои военния бюджет на Румъния до 4 процента през следващите пет години.

По отношение на вътрешната политика Симион изрази желание да назначи Калин Джорджеску, определян от редица медии като негов „ментор“, за премиер на страната. Двамата се явиха заедно да гласуват на първия кръг на изборите, а Джорджеску нарече в интервю лидера на АУР "младото си протеже". Симион също така обещава да намали броя на бюджетните служители с половин милион души и смята, че Румъния трябва да национализира стратегическите компании.

Националистическият лидер предизвика и серия от скандали в общественото пространство със свои изявления и коментари. През март тази година заяви, че съдиите, които забраниха кандидатурата на Джорджеску, трябва да бъдат "одрани на площада", като впоследствие уточни, че е използвал израза като политическа метафора. Преди това заплаши лидерката на крайнодясната партия SOS Румъния Диана Шошоака със сексуална агресия по време на скандал в парламента, а вчера нарече опонента си Никушор Дан "аутист", като по-късно се извини.

Кой е Никушор Дан?

Петдесет и пет годишният Никушор Дан бе преизбран за кмет на Букурещ за втори мандат през 2024 г. Той казва, че анулирането на президентските избори миналата година е било ключов момент, който го е мотивирал да се кандидатира за президент.

Симион срещу Дан: Кой ще е новият президент на Румъния? 

На първия тур на 4 май Дан успя да изпревари общия кандидат на управляващата коалиция Крин Антонеску с близо 87 000 гласа и така достигна до балотаж срещу националиста Джордже Симион.

Никушор Дан е роден в малкия град Фъгъраш в Централна Румъния и е носител на два златни медала от международни олимпиади по математика през 1987 г. и 1988 г. След като прави докторантура по математика във Франция, решава да се завърне в родината си.

Той става известен с основаната от него през 2006 г. асоциация "Спасете Букурещ", която се бори срещу разрушаването на къщи от архитектурното наследство, изграждането на високи сгради в исторически квартали и намаляването на зелените площи в столицата. Асоциацията по-късно прераства в партия „Съюз за спасение на Букурещ“. Заради действията си при протести като граждански активист често влиза в полезрението на полицията. Печелил е и много дела срещу местните власти.

Симион срещу Дан: Кой ще е новият президент на Румъния? 

След успешно представяне на местните избори през 2012 г. и 2016 г., Никушор Дан сменя името на партията на „Съюз за спасение на Румъния“ (ССР) и я разгръща на национално равнище. През 2017 г. обаче той напуска ССР заради вътрешнопратийни разногласия във връзка с референдума за т. нар. „традиционно семейство“. Дан иска в партията да има място за хора както с прогресивни, така и с консервативни възгледи, и тя да не заема официална позиция „за“ или „против“ дефиницията на брака в конституцията като „съюз между мъж и жена“.

Във външнополитически план Никушор Дан се обявява за „ясна ориентация на Запад“, укрепване на трансатлантическите връзки, на стратегическото партньорство със САЩ и сътрудничеството между ЕС и САЩ. Дан подкрепя инициативата за въоръжаване на Европа и развитието на националния военнопромишлен комплекс и се обявява за постепенно постигане на целта за военни разходи от 3,5 процента от Брутния вътрешен продукт (БВП).

Симион срещу Дан: Кой ще е новият президент на Румъния? 

Според него Република Молдова е „стратегически приоритет“ и Румъния има стратегически и морален дълг да подкрепя европейския път на съседната страна.

Никушор Дан смята, че сигурността на Румъния и на Република Молдова зависят „съществено“ от начина, по който ще приключи войната в Украйна и подкрепя съседната държава „без дискусии“. Дан иска „войната в Украйна, в която Русия е агресорът, да приключи със справедлив мир, който да устройва Украйна, защото в противен случай се отваря път към по-нататъшно напрежение в региона“. 

Симион срещу Дан: Кой ще е новият президент на Румъния? 

В икономически план Никушор Дан се застъпва за намаляване на публичните разходи, деполитизиране на държавните компании, борба с укриването на данъци, развитие на селскостопанския сектор и създаване на благоприятен климат за инвестиции. Борбата с корупцията и силната и независима съдебна система са сред другите му приоритети във вътрешната политика.

Никушор Дан изключва вариант на правителство начело с Калин Джорджеску. Той призна в предизборен дебат, че предпочита временния президент Илие Боложан за премиер. Според него Румъния се нуждае от проевропейско правителство, в което да влязат четирите прозападни партии - Съюз за спасение на Румъния, Национално-либералната партия, Демократичен съюз на унгарците в Румъния и Социалдемократическата партия.

Никушор Дан живее от близо 20 години със своята приятелка Мирабела, с която имат две деца – момиче и момче. 

Какво показват проучванията?

Проучване на агенция „АтласИнтел“, проведено за сайта ХотНюз между 9 и 12 май, показа изравнени сили между двамата претенденти за президентския пост пет дни преди балотажа. И двамата кандидати биха получили по 48,2 процента от гласовете на избирателите, показаха данните на “АтласИнтел”, публикувани във вторник.

Симион срещу Дан: Кой ще е новият президент на Румъния? Резултатите от друго проучване – на института КУРС, пък показаха преднина за Джордже Симион. Според анкетата на КУРС, осъществена в периода 8-11 май, Симион би получил 52 процента от гласовете, а Никушор Дан – 48 на сто.

Проучване на ИРСОП, осъществено в периода между 10 и 13 май и публикувано в четвъртък, дава преднина на кмета на Букурещ. Според анкетата Дан би получил 52 процента, а Симион - 48 процента от гласовете.

Никушор Дан е подкрепен официално от "Съюз за спасение на Румъния", Национално-либералната партия и Демократичен съюз на унгарците в Румъния. За него обявиха, че ще гласуват също и временният президент Илие Боложан и президентката на Молдова Мая Санду, която има и румънско гражданство. 

Симион срещу Дан: Кой ще е новият президент на Румъния? 

Джордже Симион може да разчита на подкрепата на собствената си партия АУР, на Партия на младите хора (ПОТ) и евентуално на още една крайнодясна парламентарна партия - SOS Румъния, макар че е в обтегнати отношения с лидерката й Диана Шошоака.

Симион срещу Дан: Кой ще е новият президент на Румъния? 

Социалдемократическата партия, която е най-голямата парламентарна сила, не е обявила подкрепа за нито един от двамата кандидати, но няколко високопоставени членове на партията заявиха, че ще гласуват за Никушор Дан. 

Президентският мандат е петгодишен и е ограничен до не повече от два поредни мандата. Държавният глава има полуизпълнителна роля, която включва командване на въоръжените сили и председателство на Върховния съвет за национална отбрана, който взема решения, наред с други неща, за оказване на военна помощ. Президентът също така представлява Румъния на срещите на върха на Европейския съюз и НАТО, може да налага вето на важни гласувания в ЕС, а също така назначава министър-председателя, висшите съдии, прокурори и ръководители на тайните служби.

Снимки: Getty Images