Първоначалното заглавие на операта „Проклятието“, по-късно е сменяно няколко пъти. Всесилната политическа и религиозна цензура от онова време се намесва и налага дори някои промени в либретото. Верди остава неотстъпчив и успява да съхрани основния замисъл – как безскрупулната и достигаща до цинизъм власт, води след себе си проклятието, което със силата на възмездието се стоварва върху съдбата на невинните жертви.

Все пак, за да защити авторитета на монархическата институция в Италия, цензурата налага да бъдат променени имената и мястото на действието.

Така крал Франциск I се превръща в херцога на Мантуа, а шутът Трибуле, герой на Франсоа Рабле и на Виктор Юго от „Кралят се забавлява“ –  в Риголето. Първоначално е бил наречен Трибулето, по-късно обаче става Риголето, което произтича от френското rigolote – смешен.

Премиерата на „Риголето“ е на 11 март 1851 в театър „Фениче“ във Венеция и има триумфален успех. Верди е аплодиран буквално след всеки музикален номер. Той остава изключително доволен от своята творба и в едно писмо от онова време споделя „Никога може би няма да напиша нещо по-хубаво!“.

Само няколко месеца след премиерата си във Венеция „Риголето“ шества с грандиозен успех в театрите на Будапеща, Виена, Прага, Лондон.

В Русе, обаче, „Риголето“ идва век след създаването си – на 21 април 1952 г. с диригент – Константин Илиев и режисьор Михаил Хаджимишев и до днес не слиза от сцената на Русенската опера!

В ролята на Риголето ще се превъплъти баритонът Венцеслав Анасатасов, а като Джилда ще му партнира сопраното Даниела Караиванова. Херцогът на Мантуа ще бъде  представен от гостът Ивайло Йовчев, Мадалена ще е Петя Цонева, а Спарафучил - Момчил Миланов.

Диригент е Вилиана Вълчева.

Диригент на хора - Стелияна Димитрова-Хернани

Постановка - Павел Герджиков

Режисьор - Аделаида Якимова-Фурнаджиева

Участват Хор, балет и оркестър на Държавна опера - Русе

Билети на каса Опера и на

www.ruseopera.com