Върховният комисариат на ООН по правата на човека изрази сериозни опасения относно новата законова поправка в България, която забранява обсъждането на сексуалната ориентация и половата идентичност в училищата.

Говорителят на комисариата Лиз Тросел подчерта, че тази мярка може да доведе до увеличаване на случаите на дискриминация и тормоз срещу ЛГБТ общността, особено в образователната система. 

Според Тросел този закон противоречи на гаранциите за равенство, защита от дискриминация и свобода на изразяване, записани в българската Конституция и международните договори.

ООН изрази сериозни притеснения, че поправката е била приета в момент, когато 82% от представителите на ЛГБТ общността в България съобщават, че са били подложени на тормоз в училище.

По думите на Тросел това законодателно изменение може да задълбочи съществуващите проблеми и да засили нарушенията на човешките права в страната. 

Да се преразгледа

Тя подчерта, че е изключително важно българските власти да предприемат спешни мерки за предотвратяване и борба с насилието, дискриминацията и тормоза, насочени към младежите от ЛГБТ общността.

По-рано тази седмица комисарят по правата на човека в Съвета на Европа Майкъл О'Флеърти също изрази своето безпокойство относно приетия от българския парламент закон и призова президента Румен Радев да не подписва указа за неговото обнародване.

Въпреки това, Радев подписа закона, който беше обнародван в Държавен вестник в петък.

Приемането на спорния закон провокира вълна от протести и остра полемика по темата. Граждани проведоха серия от демонстрации пред Народното събрание. Едните демонстрации бяха с настояване законът да бъде отменен, а другите, организирани от "Възраждане" - в негова защита. 

Към момента не е ясно как образователната система ще прилага промените на практика, както и не е ясно каква пропаганда по темата искат да предотвратят вносителите на закона. Опасенията са, че ще се забранява разпространяването на информация за хора с различна сексуална ориентация или полово възприятие.

Припомняме, че идеята за промените е на „Възраждане“, но текстовете бяха подкрепени от мнозинството в Народното събрание. „Против“ гласуваха депутатите от „Продължаваме промяната - Демократична България“ (ПП-ДБ), според които законопроектът е неграмотно написан, а определенията в него са преписани от Уикипедия.