ГЕРБ е в политическо и икономическо сътрудничество с Делян Пеевски от повече от 15 години. Това заяви в предаването “Стълбището” по Дарик радио политологът и доктор на социологическите науки Огнян Минчев.

Според него Пеевски трудно може да бъде оставен извън властта при следващо редовно правителство - може да не се присъедини официално към някаква коалиция, но неговите интереси няма да бъдат пренебрегнато, поне що се отнася до ГЕРБ.

“Защото ГЕРБ е в сътрудничество политическо и не само, но и икономическо с Пеевски и неговите кръгове на властта от повече от 15 г, което означава, че прекъсването на тези връзки може да бъде опасно за политическата кариера на повечето от политиците в ГЕРБ. Това, че Пеевски има влияние върху ГЕРБ не е само спекулация, то е естествен извод от наблюдаваното на отношенията между Пеевски и ГЕРБ последните 15 г”, каза Огнян Минчев.

Запитан дали ПП-ДБ ще участват в подобна коалиция с ГЕРБ, политологът отговори:

“Ако ПП-ДБ продължават да играят ролята на вироглава опозиция в политическия процес, това ще им спечели подкрепата на техните радикализирани привърженици, но ще ги маргинализира като политическа сила”.

Огнян Минчев добави и че и от поведението на ПП-ДБ зависи политическото бъдеще на формацията.

Млади деребеи на мястото на старите деребеи

Що се отнася до разцеплението в ДПС и появата на Алианс за права и свободи от страна на Ахмед Доган и ДПС-Ново начало от страна на Пеевски, политологът коментира, че конфликтът има две основни предпоставки.

Първата е желанието на Пеевски да завладее окончателно властовите ресурси в ДПС, отстранявайки окончателно т.нар. стари деребеи за сметка на младите деребеи, които той води в тази партия. Разбира се, старите деребеи не се подчиниха на неговата воля и се организираха с Доган срещу тези опити. Това е едната причина, а другата е, че прекаленият евроатлантизъм на Пеевски, който той демонстрира, разбира се, с цел да има шанс да премахне печата “Магнитски” върху своята кариера, е раздразнил някой в ДПС и не само в ДПС, защото ДПС е партия, която е сериозно свързана с руския стратегически интерес на българска територия - партията е създадена с участието на руските, съветските институции в края на 80-те и началото на 90-те. И въпреки че в течение на времето тя има и други международни ресурси и в Турция, и в Европа, и  от Запад като цяло, тази връзка е много силна.

Снимка: Делян Пеевски / БТА

Снимка: БТА

Три фиури определят триъгълника на властта

Според политолога Делян Пеевски се е превърнал в една от ключовите фигури от българския политически живот. Другите незаобиколими фактори в политиката у нас, според Минчев, са лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов и президента Румен Радев.

Снимка Румен Радев/БТА

Снимка: БТА

Румен Радев натрупа значителна власт, без да притежава институционални основания за това, но поради кризата той бе начело на поредица от служебни правителства, които концентрираха в ръцете му много ресурси, административна сила и голяма подкрепа от страна на ключови олигархични мрежи в страната. Ето тези три фигури на статуквото определят триъгълника на състезание във властта”. 

Пеевски се готви за премиер

Запитан дали има очаквания легитимацията на Пеевски да стигне по-далеч от политически лидер и депутат, Минчев заяви:

Очаквам Делян Пеевски в определен момент да иска да се пребори за позицията на премиер на страната. Ако Пеевски е символ на това олигархично задкулисие, което управлява България през последните 15 години, то в негово лице ние виждаме как това задкулисие се превръща в сцена. Една съществена промяна е обстоятелството, че всички тези основни механизми на олигархично управление, които са противозаконни и нелегитимни, срещу правовия ред в страната, кризата на практика предизвикам всички тези хора - дейци на олигархията, да излязат от укритията си и да демонстрират очевидно това, което правят.”

Дарик

От думите на Минчев стана ясно, че ГЕРБ осъзнават важността на Пеевски като незаобиколим политически фактор. На въпос дали ГЕРБ не искат или не могат да съставят правителство, политологът отговори, че партията на Борисов преминава и през двете състояния.

Въздишката на облекчение на ГЕРБ

“Добър пример за това е 50-ият парламент, в който ГЕРБ с облекчение посрещна гласуването в парламента, който не прие правителството, предложено от ГЕРБ начело с г-н Желязков като премиер. И тази въздишка на облекчение на практика бе породено от това, че видимо ДП като партньор на ГЕРБ в сглобката и в много други ситуации в предходните 15 години, щеше да е в състояние да контролира много съществени ресурси на това правителство в ущърб и на самата ГЕРБ. Т.е. вътре в самото статукво има дълбоки разделения, които усложняват картината. Ние си спомняме, че Делян Пеевски в дълъг период от време, Тройната коалиция от 2005 г, когато той набираше политическа скорост, Пеевски на практика натрупа огромен политически ресурс. Самият той не беше публична фигура, беше депутат, но не ходеше на работа. След като получи “Магнитски”, той разбра, че единственият начин да защити своята кариера е да излезе на светло и да се превърне в публична политическа фигура, защото разбра, че ще бъде много по-малко уязвим отколкото като сенчеста фигура на олигарх, който дърпа конците в българската политика”, каза Огнян Минчев.

И заключи: “Това негово решение до голяма степен е свързано и с днешната политическа криза”

Цялото интервю с Огнян Минчев гледайте и слушайте в прикачените файлове.

Снимка: Бойко Борисов / БТА

БУЛФОТО