Месеци след разцеплението в Движението за права и свободи и многократно отправените въпроси защо се стигна до разрива в отношенията между почетния председател Ахмед Доган и доскорошното му протеже Делян Пеевски, дългогодишната секретарка на първия в партията Биршен Ибрямова реши да разкрие каква е причината за разделението в Движението.

В интервю за bTV тя обясни, че напрежението между двамата е започнало с началото на 50-ото Народно събрание. На 17 юни е имало среща между санкционирания за корупция от САЩ и Великобритания и почетния председател.

На нея Доган напомнил на Пеевски, че трябва да спазва решенията, взети на Националната конференция, както и устава на партията.

Защо се скараха Доган и Пеевски? Отговорът след два ареста Снимка: Биршен Ибрямова/ БТА

“Тези решения бяха следните - партията има двама съпредседатели. Те имат правото да представляват партията заедно и поотделно. По устав председателят на партията е и председател на парламентарната група. Когато имаме двама председатели на партията и двамата са председатели на парламентарната група”, каза тя. 

Дългогодишната секретарка на Доган обясни, че именно това е било условието на почетния председател - да има двама председатели на парламентарната група (ПГ). Тя отбеляза, че “в един момент техните колеги са били изненадани” и се е оказало, че са се подписали за предложение, в което само Пеевски ще е председател на ПГ.

Кандидатът за депутат от АПС Валентин Тончев пък подчерта, че “този акт е бил осъществен на празен лист” под уверението, че е трябвало да се подпишат, за да се входира много спешно важен закон за страната. Тончев не уточни за какъв текст са разговаряли и дали са попитали изобщо за какво става въпрос. Политикът отбеляза, че той и колегите му са разбрали в пленарната зала, че са си избрали еднолично председател на парламентарната група.

Снимка: БТАСнимка: Делян Пеевски/ БТА

По разказа на Ибрямова Пеевски не се е съобразил с волята на Доган, защото си приписвал “най-голяма заслуга ДПС да е втора политическа сила на изборите през юни”. 

Последвало искане от Доган младият политик да напусне партията. Отговорът бил, че самият Доган трябва да си тръгне.

Оставката на Карадайъ 

Ибрямова коментира още един въпрос, който във времето получи кратък и лаконичен отговор, породил подозрения  - причините за изненадващата оставката на Мустафа Карадайъ като председател на ДПС през ноември м.г. 

Тогава, след два месеца мълчание, Карадайъ обясни, че след два мандата на поста се е изчерпал и умората е един от мотивите да вземе това решение. Той уточни, че го е направил, за да е ясно, че няма да е кандидат за председател на партията за следващия мандат, както и за да “има достатъчно време за сериозен дебат за бъдещето на партията и достатъчно време за подготовка на евентуалните кандидати за председател на партията”.

БГНЕС, архивСнимка: Мустафа Карадайъ/ Архив

Биршен Ибрямова обаче заговори за оказан натиск върху бившия лидер на Движението от Делян Пеевски. 

“Той (бел.ред Карадайъ) сам си подава оставката, а г-н Доган четири пъти отказва да я приеме. Според мен върху него е имало натиск това да се случи пак от страна на г-н Пеевски”, каза тя.

Защо точно сега въпросът за ДПС получи отговор?

След месеци неизяснената ситуация изглежда получи своя разказ, през погледа на хората на Доган. Остава обаче въпросът защо точно сега - след ареста на двамата кандидати от “Алианс за права и свободи” Джейхан Ибрямов и кмета на Минерални бани Мюмюн Искендер. 

След разцеплението станахме свидетели на действия, които не кореспондират с поведението на Доган през последните години, в които той не се появяваше публично и словата му достигаха до хората под формата на прессъобщения.

Снимка: БТАСнимка: Джейхан Ибрямов в съда/ БТА

Почетният председател излезе на безпрецедентен протест на жълтите павета пред сградата на Народното събрание срещу ареста на Ибрямов, завърна се в активната политика 10 години по-късно и оглави листата в Кърджали. Той загуби марката ДПС за изборите, акциите си в ТЕЦ-Варна, както и т. нар “сараи” в София и край Бургас, в които пребиваваше последните десетилетия.