След задържането на кандидата за народен представител Джейхан Ибрямов в медйното пространство се появиха съмнения, че арестът се разминава със наказателния закон и Конституцията. Юристът от Антикорупционния фонд Андрей Янкулов и бившият градски прокурор на София Николай Кокинов се обединиха около мнението пред bTV, че по случая има смущаващи обстоятелства. Янкулов смята, че няма нищо легитимно в действията спрямо Ибрямов. Той посочи, че се касае се за една брутална разпра с закоността генерално.
Заварено положение или не съвсем
“Има няколко сериозни проблема в първоначалните действия, които са извършени, които се идентифицират само на база на публично достъпната информация и документ, публикуван от Народното събрание. Първоначалното задържане на това лице с имунитет е в нарушение със закона, тъй като, за да се осъществи такова първоначално задържане без предварително разрешение на парламента или неговия действащ председател, е необходимо да се касае за хипотеза на т.нар. „заварено престъпление“, която тук се твърди от прокуратурата”, обясни Янкулов.
Снимка: Андрей Янкулов/ БТА
Юристът уточни, че в случая не може да се направи извод, че става дума за такова, тъй като няма инцидентност или случайност при извършване на престъплението, което е документирано – неговото начало е една седмица назад във времето, то е довършено на датата, на която са започнали първоначалните процесуално-следствени действия, но те са очаквани. По думите му това престъпление не може да бъде наречено “заварено”, когато има такава подготвителна дейност.
Кокинов отбеляза, че в голяма степен споделя същата теза и посочи, че има няколко смущаващи неща - поискано е разрешение за започване на разследване и задържане на Ибрямов, но председателят на Народното събрание (НС) не е потвърдил второто и така за задържане на лицето не е дадено разрешение.
Николай Кокинов/ БТА
“Според мен престъплението е извършено, когато той е поискал сумата. Това е достатъчно за осъществяване на престъплението. Оттам насетне вече се пораждат много въпроси защо един човек, визирам даващия въпросните пари, който е бил под натиск и угрозата на наказателно преследване, защо точно това лице ще поиска такъв тип услуга от страна на народния представител и защо депутатът се е доверил”, каза бившият градски прокурор.
Според Янкулов може да се разгледа хипотезата на т.нар. „вкарване в капан“.
„Когато държавните органи, които са натоварени със задачата да разследват престъпленията не просто пасивно наблюдават извършването на едно престъпление, ами съдействат активно за неговото извършване“, каза юристът.
И изтъкна - има множество решения на Европейския съд за правата на човека в този смисъл. Той обясни, че това към момента е спекулация, тъй като няма достатъчно информация по казуса.
Според бившия градски прокурор „има едно лекичко изчакване и побутване „аха, вземи ги, моля те, тези пари“.
“Решаващият съд ще кажа дали има някаква провокация или няма”, смята още Кокинов.
Как депутатският имунитет пази депутата?
Според Янкулов специални разузнавателни средства (СРС) са приложени чрез даващия подкупа и така е документирано престъпление, но е проблематично дали това не е евентуално заобикаляне на закона.
Снимка: Джейхан Ибрямов/ БТА
„Много по-големият проблем е с първоначалните действия по разследване срещу лице с имунитет. Това е обиск на лицето, освидетелстване и претърсвания на няколко адреса. Всички тези действия са извършени, докато той още е бил с имунитет. Това е големият проблем на това наказателно производство. Съответно доказателствата не би трябвало да бъдат ползвани по-нататък“, посочи още той.
И двамата смятат, че фактът, че даващият парите Мирослав Тодоров е задържан по друго обвинение го поставя в зависимост от държавните органи и поставя въпроси за неговата мотивация да участва като свидетел по друго наказателно производство.
Според Янкулов най-големият проблем е, че Ибрямов продължава да бъде незаконно задържан, защото няма разрешение от парламента или председателя на НС до момента за продължаващото му задържане.