Законът за чуждестранните агенти е жестока комедия и затова не следва да му се обръща внимание. Такова мнение изрази в предаването “Стълбище” журналистът от “Капитал” Полина Паунова.
Въпреки, че законът за “ЛГБТ пропагандата”, предложен от “Възраждане”, бе подкрепен от ГЕРБ, според Паунова от партията на Борисов няма да допуснат нова подобна грешка.
“Тъй като всички партии общуват с посолства, не мисля че им е било много приятно общуването след това и не биха се осмелили да подкрепят втори откровено путински закон, защото той е закон по путински модел”, категорична е журналистката.
Приравняване
По темата с “хигиената” в новините и ролята на медиите, Паунова коментира дългогодишното политическото влияние.
“Обществени медии се превърнаха във функция на жълто-кафяви сайтове. От много време насам ние всички се опитваме да не виждаме някакви очевидни неща. Как се отразяват, например, новини в национални и обществени медии. Ми, че те са отразяват по сходен начин. Защото с пълната доминация над медиите от много години назад, Пеевски и Борисов, този тандем, направи така че всички медии, айде не всички, защото има нормални медии, те обаче стават все по-бутикови, които спазват нормален тон, спазват етиката на професията, ние забравихме, че журналистиката има етика.”
Паунова попита колко години името на Пеевски не се споменаваше в новинарските емисии? Да не оправдаваме хората, че много са се страхували, може би пък да са се подчинявали, допусна тя.
“Трябва да спрем да си измисляме реалност, защото ние си казваме – да жълто-кафявите сайтове са едно, пък националните медии сме друго. Не бе, ти трябва да погледнеш как се държат тези медии. Тези медии започнаха да споменават Делян Пеевски в момента, в който Делян Пеевски изпълзя на светло. Преди, това име не съществуваше”, припомни Паунова.
По думите ѝ именно националните медии не свързваха КТБ с инициалите ДП докато всички сме осмивали Гешев за обяснението му, че ДП е “държавно предприятие”.
“Но частните национални медии не се държаха по много по-различен начин”, посочи Паунова, припомняйки част от доказателствата по делото за безпрецедентния фалит на Корпоративна търговска банка (КТБ) и откритите в документацията инициали “ДП”, чието значение прокуратурата никога не установи.
Целия разговор, гледайте във видеото.