Близо ⅓ от депутатите на ДПС гласуваха против съставяне на кабинет с мандата на ГЕРБ-СДС. От 45 народни представители от Движението за права и свободи 30 гласуваха “за”, а 14 “против”, един - “въздържал се”. Това стана ясно при гласуването на кабинета с номиниран за премиер Росен Желязков, който днес не успя да събере необходимите гласове подкрепа. Така политическата сила с най-голям изборен резултат не успя да направи кабинет. 

Гласуването на депутатите от ДПС обаче е ключово за разкриване на размерите на разрива в отношенията между почетния председател на партията Ахмед Доган и съпредседателя на Движението Делян Пеевски.

Сред депутатите, които изпълниха инструкцията на почетния председател на ДПС Ахмед Доган и не подкрепиха правителството е настоящият съпредседател на Движението - Джевдет Чакъров.

С гласуването си на две различни позиции, двамата оперативни лидери на ДПС напрактика поставят ясна разделителна линия в парламентарната група на партията, която е пословична със синхронизираните си и непоколебими позиции.  

БГНЕС

По-рано в сряда депутатът от партията Рамадан Аталай заяви в бТВ, че Доган е призовал в имейл да не се подкрепя правителство на ГЕРБ. Малко след това парламентарната група на ДПС изключи народния представител от редиците си. А Делян Пеевски потвърди за призива на Доган, но уточни, че самият той ще изпълни волята на народа, тъй като отговаря само и единствено пред хората и България трябва да има правителство.

След гласуването дали да има правителство на ГЕРБ-СДС, Пеевски лаконично коментира в кулоарите на парламента:

“България пропусна уникалния шанс да има евроатлантическо правителство. Това ще доведе… втория мандат няма да се случи, вече е ясен, третият, както виждаме ГЕРБ няма да го подкрепят - няма да се случи. И днес вървим към избори. Русия печели днес, колеги”, каза Пеевски.

След това заключи:

“Видяхме, че има 30 евроатлантически депутати в ДПС и те ще бъдат депутати”.

Пропукване: Какво се случи в ДПС по-рано тази седмица?

Дни преди гласуването на проектокабинет на ГЕРБ да се осъществи и да даде финална яснота за разцеплението в ДПС, в публичното пространство се появиха множество различни сигнали, че това се случва.

Знакови лица от ДПС изненадващо подадоха оставките си, а местни структури на партията се възпротивиха срещу “чистката” в Движението, като изпратиха декларации до почетния председател Ахмед Доган. 

Рамадан Аталай, Сали Табаков, Филиз Хюсменова и Айсел Руфад

Преди седмица, на 26 юни, Филиз Хюсменова подаде оставка и напусна парламента.

В същия ден прокуратурата съобщи, че доскорошният областен председател на ДПС-Варна Сали Табаков и местен общински съветник, е задържан по разследване на корупционна схема, свързана с МОН.

Ден по-късно от парламентарната група на ДПС беше изключена и заместник-председателката на партията Айсел Руфад, която остана в Народното събрание като независим депутат.

На 29 юни, съобота, Областният съвет на ДПС в Пловдив поиска оставката на народния представител Рамадан Аталай, считан за приближен и доверен на почетния председател на ДПС Ахмед Доган.

В събота е била освободена и личната секретарка на Доган - Биршен Ибрямова. 

снимка: БТА

Последва незабавна ответна реакция 

Местни организации на ДПС изпратиха декларации, адресирани до почетния председател Ахмед Доган.

Обръщаме се към вас изключително разтревожени и с апел да се подходи осторожно към случващото в структурата на ДПС Пловдив област, за да се предотвратят негативните последици”, се посочва в документа на съветниците от ДПС- Асеновград.

Според тях с искането за сваляне на доверието от Аталай се цели дискредитирането и на самия Ахмед Доган.

“Авторитарно и със страх може да ръководите, някой който си решите, но не и нас електората на ДПС”, написа в своя декларация във вторник председателят на Общинския съвет на ДПС в Кричим Сюзан Моллаюсеин.

Официалната версия на ДПС за промените в парламентарната група бяха ниските изборни резултати, които тримата депутати са постигнали в своите райони. 

Ахмед Доган

#КОЙ кара влака? 

Последваха редица анализи по темата, както и медийни публикации с критично съдържание, насочено към изключените депутати. 

В ефира на Дарик във вторник, журналистът от кърджалийския сайт "24 Родопи" Илхан Андай заяви, че абсолютно всички структури подкрепят Делян Пеевски.

“На последния семинар бяха всички кметове на ДПС, много от депутатите и регионални лидери и се оказа, че те не са говорили за “този махнат, онзи махнат”, а само за проекти...Само едно е изречението за случващото се в ДПС - това е новото начало и който не е в час, остава в миналото”. 

Каква ще е реакцията на Ахмед Доган по темата с разцеплението в ДПС, предстои да стане ясно. Почетният председател на Движението от години е настрана от активния политически живот и медийното пространство, но в ключови моменти излиза със знакови изявления.

На този фон, централата на ДПС на столичния булевард "Александър Стамболийски" се оказа празна. Според публикация в Mediapool сградата е празна и там се извършва ремонт. Охранителят на входа коментирал пред OFFNews, че до вчера служителите са ходели на работа, но днес никой не се е появил.