По предложение на кмета Николай Мелемов на заседание на Общинския съвет в Смолян трима души бяха удостоени с най-високото отличие „Почетен гражданин на Смолян“. Това са Георги Милушев, Апостол Кисьов –посмъртно и проф. Ружко Челебиев. 

Отличените граждани и техните наследници ще получат наградите при подходящ повод. Почетните звания ще бъдат вписани в Почетната книга на Община Смолян.

Георги Милушев е удостоен с високото отличие за заслугите му към Смолян, обществената му ангажираност, изградени и поставени паметници на велики личности, които е оставил за поколенията.

Той участва в изграждането на редица национални обекти. Главен инициатор и организатор е за построяването на паметника на Христо Ботев пред читалището. През 2021 г. изгражда със собствени авторски усилия и средства паметника на Васил Левски на площад "Свобода“ и след тържественото му откриване го дарява на Община Смолян. През април 2024 г. отново по негова инициатива бе изграден и поставен паметник на Георги Сава Раковски пред Военен клуб Смолян, който е дарен на 101 Алпийски полк. Георги Милушев е почетен председател на Инициативния комитет за построяването на бюст паметник на арх. Петър Петров. Със собствени средства премества и слага нови плочи в двора на църквата "Св. вмчк Георги Победоносец“ в Смолян, където са създадени читалище "Христо Ботев“ и СУ "Св. Св. Кирил и Методий“. Носител е на редица отличия.

Посмъртно бе присъдено званието "Почетен гражданин на Смолян“ на Апостол Кисьов за приноса му за разпространение и съхраняване на родопския фолклор. През тази година се навършват 100 години от рождението на един от най-видните творци на Смолян, който през 1948 г. създава първия в България ансамбъл за автентичен фолклор, наброяващ над 120 изпълнители – певци, инструменталисти и танцьори към читалище „Пробуда 1903“ - с. Стойките. През 1960 г. Апостол Кисьов създава съществуващия и до днес ансамбъл „Родопа“, на който е диригент на оркестъра. А през 1961 г. основава и ръководи прочутия състав „100 каба гайди“, като първата изява на състава е на събора на Рожен същата година.

Проф. Ружко Челебиев е удостоен с високото звание за неоспоримите му заслуги към Смолян, обществената му ангажираност, художествените и монументалните творби, които е оставил за поколенията. Той е художник – монументалист и преподавател в НХА „Николай Павлович“. Негово дело са няколко монументални обекта в Смолян, сред които Мозаечното пано в Младежкия дом, паното в Общинската администрация – Смолян, както и паното в атриума на сградата на Областната администрация. Негови са творбите в бившия Профсъюзен дом на културата, в НАО „Рожен“, в ДСК –Смолян, в катедралния храм „Св. Висарион Смоленски“.