"И община Асеновград, и кметството на село Горнослав, в чието землище попада теренът за кариера за добив на мрамори, не са възразили в РИОСВ срещу инвестиционното намерение за изграждане на съоръжението, внесено през 2016 година". Това заяви областният управител на Пловдив Ангел Стоев по повод протестната петиция на жителите на асеновградските села Горнослав, Червен и Долнослав срещу изграждането на кариерата в парцел до населените места

С решение на Министерски съвет за концесионер на находището е определена асеновградската фирма "Запрянови– 03“, като дружеството има ангажимент да вложи над 435 хил. лв. за добива. През 2016-та година РИОСВ не издава ОВОС за бъдещата кариера. През 2019 година фирмата получава право да бъде избрана за пряк концесионер. През 2020 Министерство на енергетиката е поискало становище от Областна администрация.

Тъй като в непосредствена близост до мястото на концесията има защитени територии и оттам са възможни вредни въздействия, от Областна управа са настояли да има първо изготвена оценка за въздействие на околната среда. Въпреки това, явно от Министерство на енергетиката не са се съобразили с това становище  и се стига до решението на МС, с което се предоставя концесията. Явно нещо в годините е изпуснато“, коментира Ангел Стоев. Той очаква протестната подписка на хората да постъпи в администрацията.

Три села се вдигат срещу концесия за добив на мрамор в Асеновградско

Припомням, че трите села се намират в подножието на скалните феномени Белинташ, Караджов камък, енеолитния храмов комплекс Лопките и късноантичната и средновековна крепост Калет.

Недоволните им жители решиха, че ще предприемат ефективни протестни действия срещу решението, което засяга пряко живота и здравето им. Успоредно с това те ще подадат жалби по законоустановения ред и вече са уведомили природозащитни организации за акта, с който ще бъдат засегнати не само хората, но и местообитанията на редица защитени видове.

Както Дарик вече ви съобщи, решението (№ ПВ-37-ПР/2016 г.) на директора на Регионалната инспекция по околната среда и водите (РИОСВ) – Пловдив за извършване на оценка върху въздействието на околната среда, е и с изтекла давност( до 2021 г.).

В инвестиционното предложение на фирмата първоначално се отбелязва, че кариерата не попада в границите на Защитените територии по смисъла на Закона. В същото време обаче се отбелязва, че „Концесионната площ е в границите на защитени зони от екологичната мрежа „Натура 2000”: „Родопи – Средни” с код BG 0001031".

Oт РИОСВ съобщиха пред Дарик, че има ново инвестиционно намерение за добив на мрамори от "Запрянови– 03“ от дата 30.08.2022 г. То касае друга концесионна площ  - „Вратицата“ (219,207 дка) включва: участък „Вратицата юг“ (207448 м2) и съпътстваща площ от 11759 м2 за обслужване на добива. Тя е разположена в землището на с. Добростан, община Асеновград, област Пловдив. Според новия документ, "в границите на концесията и в близост до нея няма обявени защитени природни територии"...

ТЕМАТА НА ДАРИК РАДИО ПЛОВДИВ ЗА КАРИЕРИТЕ НА ТЕРИТОРИЯТА НА ОБЛАСТТА ОЧАКВАЙТЕ В ПЕТЪК ОТ 10 ЧАСА