Петиция срещу изграждането на кариера за добив на мрамори организираха жителите на селата Горнослав, Червен и Долнослав. С решение на Министерски съвет за концесионер на находището е определена асеновградската фирма "Запрянови– 03“, като дружеството има ангажимент да вложи над 435 хил. лв. за добива.

Трите села се намират в подножието на скалните феномени Белинташ, Караджов камък, енеолитния храмов комплекс Лопките и късноантичната и средновековна крепост Калет. 

На общо събрание в неделя близо 100 души се събраха в центъра на село Горнослав, за да изразят своето възмущение и притеснение за бъдещата концесия, която беше обнародвана в Държавен вестник в началото на ноември.

Недоволните жители решиха, че ще предприемат ефективни протестни действия срещу решението, което засяга пряко живота и здравето им. Успоредно с това те ще подадат жалби по законоустановения ред и вече са уведомили природозащитни организации за акта, с който ще бъдат засегнати не само хората, но и местообитанията на редица защитени видове. Парцелът, който Министерски съвет е определил за добив на мрамор и мраморна баластра, попада в буферната зона на биосферен резерват "Червената стена", част от световната мрежа на Юнеско, като целите на опазване му са в съответствие с изискванията и принципите на Севилска стратегия.

Хората твърдят, че решението (№ ПВ-37-ПР/2016 г.) на директора на Регионалната инспекция по околната среда и водите (РИОСВ) – Пловдив за извършване на оценка върху въздействието на околната среда, е и с изтекла давност.

В инвестиционното предложение на фирмата първоначално се отбелязва, че кариерата не попада в границите на Защитените територии по смисъла на Закона. В същото време обаче се отбелязва, че „Концесионната площ е в границите на защитени зони от екологичната мрежа „Натура 2000”: „Родопи – Средни” с код BG 0001031".

До момента, към протеста на жителите от трите села, чрез социалните мрежи, са се присъединили над 1000 души - лекари, общественици и родственици от цял свят, които искат да помогнат.

Хората декларират, че са готови да затварят пътища, както и да протестират пред сградите на институциите.

„Категорично не сме съгласни на 500 м от село Горнослав и 800 м от село Червен да се извършват взривни дейности, които ще пропукат и унищожат домовете ни, ще навредят на природата и биоразнообразието и ще влошат цялостния живот в нашите села. Не желаем да дишаме силно запрашен и замърсен въздух, няма да допуснем децата ни и ние да развием опасни хронични болести, да рискуваме водата ни да бъде застрашена от замърсяване и изчезване, вследствие на взривовете“, категорични са местните.

Протестната петиция е адресирана до МОСВ, РИОСВ – Пловдив, областния управител и кмета на Асеновград.

Oт РИОСВ съобщиха пред Дарик, че има ново инвестиционно намерение за добив на мрамори от "Запрянови– 03", което е качено на сайта на регионалната инспекция с дата 30.08.2022 г. То касае друга концесионна площ  - „Вратицата“ (219,207 дка) включва: участък „Вратицата юг“ (207448 м2) и съпътстваща площ от 11759 м2 за обслужване на добива. Тя е разположена в землището на с. Добростан, община Асеновград, област Пловдив. Според новия документ, "в границите на концесията и в близост до нея няма обявени защитени природни територии"...

Там процедурите са в съвсем начална фаза. 

Очаквайте още подробности по казусите!