На 26-ти юни 2026 г. в Министерски съвет беше поставено начало на поредица от срещи, насочени към решаване на един от най-критичните проблеми за Плевен и областта – безводието и натрупаните с годините проблеми във ВиК-сектора.

В дискусията, водена от началника на кабинета на министър-председателя Николай Копринков, активно участие взе областният управител на област Плевен Иван Петков.

Областният управител Иван Петков участва в ключова среща в Министерски съвет за справяне с безводието в Плевен и региона

На срещата участваха още зам.-кметът на Община Плевен Христо Кочев, управителят на „ВиК“ - Плевен Калоян Къдрийски и управителят на „Напоителни системи“ ЕАД клон Дунав Иваничка Райчева.

Заедно с министъра на регионалното развитие и благоустройството арх. Иван Шишков и представители на местната власт от областите Плевен и Ловеч, бяха обсъдени конкретни стъпки за излизане от кризата, която през изминалата година доведе до тежък воден режим за хиляди граждани.

Доклади от място и набелязани мерки

Представителите на Община Плевен и отговорните дружества в Плевен - ВиК и Напоителни системи докладваха за готовността си по отношение на предприетите стъпки за недопускане на нов воден режим в града и региона през тази година.

По време на срещата бяха дефинирани три нива на действие:

• Краткосрочни и средносрочни (за настоящото лято): Спешно почистване и ремонт на водохващания и вододайни групи, както и поетапна подмяна на амортизираната вътрешна водопроводна мрежа.

• Дългосрочни: Като основен приоритет за трайното спасяване на Плевен от водната криза бе посочена реализацията на стратегическия довеждащ водопровод „Черни Осъм“.

Строг контрол: От страна на Министерския съвет категорично заявиха, че ангажираните институции ще бъдат подложени на непрестанен мониторинг относно стриктното и навременно изпълнение на всички заложени мерки.

Нов подход към финансирането

Досега общините бяха принудени да пренасочват средства от други важни проекти, за да покриват спешните нужди във ВиК-сектора. На днешната среща бе договорен изцяло нов модел – финансирането на ключовите инфраструктурни обекти занапред ще се извършва целево от държавния бюджет с предварително планиране, както и чрез заеми от ВиК Холдинга, без това да ощетява други местни инициативи.

Областният управител Иван Петков подчерта, че координацията между държавната, общинската власт и експертите е от ключово значение, за да се гарантира правото на гражданите на Плевен и региона на нормален и предвидим достъп до питейна вода.