Повече контейнери за разделно събиране на отпадъци, с по-широки отвори за по-удобно изхвърляне на големи боклуци и въвеждане на трицветна система за рециклиране. Това предлагат зам.-кметът на София по екология Надежда Бобчева и общински съветници от групата на "Продължаваме промяната-Демократична България(Спаси София)".
По думите им трицветната система на контейнерите за рециклиране е имала повече събираемост на суровина, отколкото сегашната двуцветна система.
Промените, които ще касаят гражданите чрез системата за разделно събиране на отпадъци е значително увеличаване броя на точките с цветни контейнери, разположени на територията на Столична община (такива ще има в над 33 точки в столицата), уеднаквяване на системите за всички райони на София - трицветна система, контейнери с по-широк отвор за по-лесно изхвърляне на отпадъците.
Друга от идеите, които представиха, е да има информационни кампании, защото смятат, че гражданите трябва да бъдат по-добре запознати какво могат и какво не могат да изхвърлят в контейнерите за разделно събиране на отпадъци.
Общинските съветници изтъкнаха и че рециклирането е по-евтино за София и гражданите ѝ.
"Тези рециклиращи фирми правят по около 100 млн. лв. оборот на година. Всичко това е оборот, който е от нашия отпадък, който ние си изхвърляме и те съответно рециклират и препродават. Така че е крайно време отпадъците да започнат да се разбират като ресурс, какъвто са. Затова и всъщност едно от предложенията ни е централизиране на информационните кампании, тъй като продължаваме да наблюдаваме феномена, че хората все още не знаят, че кутията от мазната пица не може да се рециклира", заяви Емилия Ангелова от групата на ПП-ДБ-СС.
По думите ѝ това се случва след толкова години, в които уж са правени информационни кампании и населението е било информирано.
"Второто нещо защо тези минимални условия са много важни, е защото рециклирането е по-евтиния вариант за общината и съответно за гражданите на София. Ако рециклираме, а не хвърляме просто в сивите контейнери, могат да се спестяват между 15 и 20 млн. годишно.", каза още тя и допълни:
"Това са между 2 и 3 квартални паркинга всяка година, които могат да се правят на базата на тези спестявания. Това, което плащаме в момента ние като община, са около 400 лв. на тон, което е транспортиране, обработка на отпадъка, изгаряне в частни инсталации и т.н. Пак повтарям, ние го плащаме, 400 лв. плащаме за самия отпадък нещо да се случи с него и той да изчезне от нашите животи, но това очевидно не е много евтино занятие. Затова всеки един отпадък, който вместо в сивата кофа, отива в една от цветните кофи, всъщност за нас е спестен ресурс".