На фона на многото думи и малкото политически действия у нас, в
Грузия, държава с 3 милиона и половина население от другата страна на Черно море, ситуацията е драматична. Хиляди протестиращи, пребити журналисти, арестувани опозиционни лидери. След като международната общност постави под съмнение легитимността на вота в края на октомври и победата на проруската "Грузинска мечта", сега партията дръпна ръчната спирачка на преговорите за еврочленство на Тбилиси.

Нина Кубутия е телевизионен журналист в Тбилиси. Пред Дарик тя споделя, че е трудно да гледаш как грузински полицаи бият грузински граждани:

"Специално искам да говоря за журналистите. Те са конкретна
мишена на униформените. Имаше случай, в който маскиран полицай за борба с безредиците удари по главата човек докато му е хванал ръцете, при това толкова силно, че той едвам оцеля. Беше ужасяващо. Видеа с подобна нечовешка бруталност бяха видени по цял свят. В сряда бяха извършени обиски на офиси на опозицията, на домовете на опозиционни лидери. Някои от лидерите дори бяха арестувани, бити – без причина или предупреждение. Искам да споделя, че полицията не използва само лютив спрей и водни оръдия. Те гонят хора, които се опитват да си тръгнат от протеста и ги пребиват брутално. Това е което се случва в Грузия в момента."

Дългата ръка на Кремъл е очевидна за всички.

"Това, от което грузинците най-много се страхуват е, че ще
обърнем гръб на Европа и, че ще се превърнем в антизападна автокрация под руско влияние. Не искаме това за нашата страна." 

Президентът Саломе Зурабишвили, чийто мандат изтича този месец,
обяви, че няма да се оттегли от поста, докато страната на поеме по
европейския си курс. Според Кубутия, президентската институция е
единствената, която защитава хората в момента.

"Според мен беше ясно, че ще стигнем до тук, след като „Грузинска мечта“ започна все повече да играе в стила на Русия, след като
започна войната в Украйна. Дори преди изборите, говорили сме и с вас, се прокарваше т.нар. закон за чуждестранните агенти, отново имаше протести. И тогава имаше сериозни критики от страна на ЕС и САЩ. Тогава започна всичко и стигнахме до днешната ситуация."

Гражданите на малката държава, показват голям дух. Общата цел ги
обединява, но надеждата е да дойде подкрепа и отвън.

"Всичко зависи от нас, не от друг. Ние трябва да се борим,
никой от Европа няма да дойде да се бие вместо нас. Първо, ние трябва да спрем случващото се в нашата страна, а след това да ни помогнат отвън. Надявам се, че ще ни помогнат."

Чуйте целия разговор в прикачения файл