Протестите в Грузия обединяват хората, въпреки политическите различия. Това каза пред Дарик Ана Броладзе от грузинската обществена медия 1tv.ge. Според нея основната причина за недоволството е усещането, че европейското бъдеще на страната е застрашено. Броладзе подчертава, че младите хора са водещи фигури в демонстрациите и показват изключителна организация. По думите ѝ полицейското насилие не потушава протестите – напротив, то само засилва гнева на хората.
- Какви са основните причини за протеста в Грузия?
- Преди дни премиерът обяви, че искат да спрат нашето европейско бъдеще, че ще прекратят преговорите за ЕС. Те искат да затворят една глава от нашата история, но в същото време продължават да работят по въпроса за еврочленството и го отлагат за в бъдеще.
- Протестите обединяват или разединяват грузинското общество?
- Протестите обединяват народа ни, защото въпреки че някои политически групи стоят зад тези протести, хората се самоорганизират и излизат навън, защото са наистина много ядосани. За грузинците Европейският съюз е една от най-важните им цели и е поставен на пиедестал. Всички хора са обединени около тази идея, затова са толкова гневни и излизат по улиците. Това е причината протестите да продължават вече много дни и да не им се вижда края.
- Какъв е резултатът от насилието на полицията върху протестиращите?
- Никакъв. Това прави хората просто по-ядосани и все повече протестиращи излизат на улиците. Те стават все по-настървени и по-агресивни, когато виждат огромното насилие от страна на полицията. Разбира се, че агресията ескалира протестите.
Снимка: Журналистката Ана Броладзе по време на протест в Тбилиси / Личен ахив
- Каква е възрастта на протестиращите?
- По-голямата част от тях са от поколението Gen Z. Средната възраст на хората е около 40 години, но като цяло има всякакви възрасти и всякакви хора. Дори някои училища са затворени в знак на солидарност с демонстрантите. Протестиращите от всички поколения са навън, за да демонстрират своето недоволство.
- Какво прави тези протести различни от други, които е имало досега в страната?
- Основното нещо е, че по-голямата част от протестиращите са млади. Те са много добре организирани. Освен това знаят как да се защитават и да се отбраняват от полицията. Нещо, което е изцяло ново – те използват фойерверки.
- Колко време според вас ще продължат тези протести?
- Не мога да предскажа нищо. Предстои да разберем. Всеки ден излизат много хора, но броят им се запазва същия от началото на напрежението. Някои дни може да са по-малко, други повече, но като цяло бройката е една и съща.
- Как се отразява полицейското насилие върху журналистите?
- Има много случаи на полицейско насилие и побой над журналисти. Някои мои колеги бяха пребити и приети в болница. Имат всякакви счупвания и наранявания, но насилието не идва само от полицията. Например моят оператор беше ударен от фойерверк, който беше хвърлен от протестиращите. Човекът, който ни помагаше с техниката, беше пребит от полицията. По цялото му лице и тяло имаше синини. Имаше и много подобни случаи на грузински журналисти, които са отразявали тези протести и са пострадали. Вие всички виждате какво се случва в Грузия. Продължавайте да отразявате събитията! Ще видим какво ще стане.
Чуйте интервюто в прикачения звуков файл.