• Четвърти ден на протести в страната
  • Напрежението ескалира миналата седмица, след като управляващите спряха преговорите за членство в ЕС
  • Президентът Зурабишвили иска анулиране на парламентарния вот от края на октомври
  • Премиерът Кобахидзе обвинява опозицията в опит за сценарий за "Майдана"

За четвърта поредна вечер грузинците бяха по улиците в знак на протест срещу решението на управляващите да отложат преговорите за членство в ЕС. В столицата Тбилиси полицията използва сълзотворен газ, водни оръдия и гумени куршуми срещу хора от събралото се множество. Запалени бяха и кофи за боклук.

Според присъстващи е имало полицейско насилие.

ГетиГетиГетиGettyСнимки: Гети 

Недоволните стреляха с фойерверки по униформените. След часове на безредици, полицията започна да отблъсква демонстрантите от сградата на парламента и да издига барикади. Според вътрешното министерство в Тбилиси при протестите в неделната нощ са били ранени най малко 113 униформени.

Ролята на президента

Прозападният президент на Грузия Саломе Зурабишвили призова да се окаже натиск върху Конституционния съд да анулира изборите, проведени миналия месец, спечелени от „Грузинска мечта“. И опозицията, и Зурабишвили твърдят, че изборите са били фалшифицирани. Ден по-рано тя подчерта, че тъй като парламентът е нелегитимен, тя самата няма да отстъпи поста си в края на декември, когато свършва мандатът й. В отговор премиерът Иракли Кобахидзе предупреди, че Зурабишвили няма да има друг вариант освен да се оттегли.

Кобахидзе обвини опозицията в опит за организиране на революция по сценарий, подобен на украинския Майдан от 2014 г., който доведе до свалянето на проруското правителство в Киев.

"В Грузия сценарият на Майдана не може да се осъществи. Грузия е държава, която няма да допусне това", заяви премиерът пред грузински медии.

През последните месеци отношенията на Грузия с ЕС рязко се влошиха, тъй като Брюксел твърди, че правителството е прибягнало до авторитарни мерки и е заело проруска позиция. Управляващите от "Грузинска мечта" заявиха, че отлагат преговорите за членство до 2028 г. Южнокавказката страна с население от 3,7 милиона души има записана в конституцията си цел за присъединяване към ЕС и отдавна е сред най-прозападните държави наследници на Съветския съюз.