Няма срок по Конституция, в който да се представи структура и състав на Министерския съвет от номинирания за служебен министър-председател, но едноседмичният срок, който е установил президентът, е необходимо да се спази. Това коментира в ефира на Дарик и предаването “Кой Говори” преподавателят по конституционно право Орлин Колев.
На въпроса какво ще стане, ако Димитър Главчев не успее да създаде правителство, според конституционния експерт - нищо фатално. Изпълнителната власт ще бъде упражнявана от правителството в оставка на акад. Николай Денков и дори и да няма избрано служебно правителство, това не е оправдание да не могат да се организира избори, посочи Колев.
“Ако приемем, че изборите за Европейски парламент са на 9 юни, изкарваме от 9 юни два месеца и стигаме до датата 9 април. По Изборния кодекс е двумесечен срок и там няма практически възможността да се организират в по-кратък срок”, каза Колев.
По думите на Колев основната цел е не да се състави служебно правителство, а да се провокират нови парламентарни избори, “на които суверенът да успее да конфигурира ново парламентарно мнозинство, което да излъчи ново редовно правителство”.
Във връзка с образуваните по искания на президента Румен Радев и на 48 депутати конституционни дела, свързани с поправките в основния закон, приети от 49-ото НС на 20 декември м. г., Колев коментира:
“Към тази дата Конституционният съд няма да се произнесе с решение. Към момента тече все още срокът, в който лицата, към които КС се отнесъл, следва да депозират становище по внесените искания за обявяване на противоконституционни част от разпоредбите. И така или иначе КС няма да се произнесе в този срок. Отделно стои въпросът за това как следва да се подходи и ако евентуално КС прогласи противоконституционност на някои от измененията, кои от текстовете следва да се приложат. Имаме нееднозначно мнение в доктрината - някои считат, че се възстановява предишното конституционно положение, други считат, че имаме нормативно установен пропуск”, коментира Колев.
Целия разговор чуйте в прикачения звуков файл.
Още по темата
- Теодор Славев: Този Висш съдебен съвет се превръща във Вечен съдебен съвет
- Това ли е (най-накрая) краят за X?
- “Подкрепи една мечта”: 21 младежи ще получат стипендия за образование от президента
- Президентът: Природните бедствия напомнят по злощастен начин, че трябва да се адаптираме към променящия се климат