"Правилата за избор бяха обявени, сроковете бяха спазени, не можем да говорим за някакви договорки в тъмни доби и непрозрачност". Такова мнение изрази в предаването "Без претенции" на Дарик експертът по конституционно право Орлин Колев.
По думите му политическиото начало е водещо в случая с издигането на кандидатурите и това не бива да се заклеймява като нещо лошо. "Конституционният съд не е съд, той е един политически орган, конституционно уреден, който решава политическите спорове чрез юридически техники", коментира Колев.
На въпроса дали критиките към новите конституционни съдии са основателни, той отговори: "Според мен са неоснователни - при условие че са изпълнени критериите, определени от конституционния законодател."
На противоположната теза беше председателят на адвокатския съвет в Пловдив Георги Баев. "В такъв избор не може да има само един кандидат. При настоящата политическа обстановка е ясно, че номинираните двама ще бъдат избрани, защото нямаше други кандидати. За мен е непонятно - как може при 240 депутати да не може да се предложат повече от точно две кандидатури, колкото са свободните места", коментира Баев.
По думите му изборът на конституционни съдии не следва да бъде политически. "Конституционният съд не е просто един орган, а е висшият държавен орган, призван да съблюдава изпълнението на Конституцията. В него място за политически назначения няма. Целта и смисълът на всички тези изисквания е да постъпят хора с нравствени и морални качества, юристи с опит и стаж в областта на конституционализма". Според Баев, ако в КС влизат хора с политическо минало, то това трябва да бъде прецедент и по изключение, тъй като в противен случай съдът ще се обезличи и ще изпълнява политическата воля на управляващите в момента.
Слушайте и гледайте новия подкаст на darik.bg „В тренда“ в YouTube, Instagram и TikTok
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts