Напрежението около Епископската базилика в Пловдив продължава. В официална позиция археолози твърдят, че мраморната глава на античната богиня Тюхе в археологическия обект е открита при проверка през април тази година на Министерството на културата и Главна дирекция "Национална полиция“, а не през 2015-та година, както посочи вече директорът на Общински институт „Старинен Пловдив“ Елена Кантарева.

Археолозите от екипа, извършил разкопките в периода 2015–2019 г., заявяват, че мраморният артефакт не е част от документално регистрираните находки от този период. Те посочват, че от края на разкопките до 2024 г. в Базиликата не са провеждани археологически дейности. Специалистите твърдят още, че не са били уведомени за находката от шефката на „Старинен Пловдив“.

Директорът на Регионалния археологически музей доц. д-р Костадин Кисьов вече съобщи, че "артефактът е открит тази година и е укриван в продължение на шест месеца". По думите му,  мраморната глава на античната богиня е намерен под мозаечните настилки на Базиликата, сред което последва проверка с участието на Криминална полиция и ДАНС, а находката бе предадена в музея.

Експерти оценяват мраморната глава на около половин милион евро. Директорът на музея твърди, че има информация за възможна търговия с други археологически находки от обекта, което предстои да бъде разследвано.

Съветници от ПП-ДБ и местната управа в спор за отговорността за поддръжката на мозайките в Епископската базилика в Пловдив (снимки)

Припомням, че в спор относно кой трябва да носи отговорност за поддържането на уникалните мозайки в Епископската базилика в Пловдив влязоха общинските съветници от ПП-ДБ и местната управа. От групата вече алармираха официално, че мозайките са в критично състояние, цитирам „вследствие на скандална заповед, издадена „на тъмно“ от кмета Костадин Димитров“ през месец май, тази година, с която се забраняват всякакви дейности по мозайките. При посещение на място се установява, че ценните артефакти са покрити с прах, боклуци, а по някои участъци се наблюдават плесени, разказа Веселина Александрова от съветниците.

„Америка за България“: Атакуват с несъстоятелни обвинения екипа на Епископската базилика в Пловдив

Твърденията на групата на ПП -ДБ бяха отхвърлени от заместник-кмета по култура и археология в община Пловдив Пламен Панов. Според него, директорът на „Старинен Пловдив“ д-р Елена Кантарева – Дечева е изтълкувала погрешно заповедта.

Позицията на археолозите подкрепят:

1.  н.с. Елена Кесякова (откривател на Епископската базилика и научен ръководител през 1983 ⎼ 1985 г., 2015 г.)

2.  Жени Танкова (научен ръководител 2016 ⎼ 2019 г.)

3.  Биляна Груева-Здравчева (зам. научен ръководител 2016 г.)

4.  Д-р Здравка Коркутова (съръководител 2016 г.)

5.  Росица Морева (научен консултант и зам. научен ръководител 2017 г.)

6.  Любомир Мерджанов (зам. научен ръководител 2018 г.)

7.  Мария Драганова (зам. научен ръководител 2019 г.)

8.  гл. ас. Десислава Давидова.

9.  гл. ас. д-р Георги Сенгалевич, НАИМ при БАН.

10.  Недка Димитрова.

11.  Станка Петрова, техническо заснемане.

12.  Милица Илиева, реставратор в РАМ – Пловдив.